Piatok19. júl 2024, meniny má Šarlota, Dušana, zajtra Eliáš, Iľja, Eliána

Líder labouristov Starmer prvýkrát ako premiér vystúpil v Dolnej snemovni

(Zdroj: SITA/House of Commons/UK Parliament via AP)

LONDÝN - Po minulotýždňových parlamentných voľbách v Spojenom kráľovstve, v ktorých jednoznačne zvíťazila Labouristická strana, v utorok prvýkrát zasadla Dolná snemovňa. Pred zákonodarcami prvýkrát v pozícii premiéra vystúpil líder labouristov Keir Starmer aj Rishi Sunak ako šéf opozície. Informujeme podľa správy agentúry AFP.

Labouristi si volebným víťazstvom zaistili 411 poslaneckých kresiel v laviciach na vládnucej strane v Dolnej snemovni - prvýkrát za uplynulých 14 rokov vlád Konzervatívnej strany, ktorá má po novom 121 poslancov. Starmer vo svojom prejave prisľúbil skoncovať s politikou, ktorá sa podľa neho často javila ako "samoúčelná a posadnutá sama sebou".

"Všetci máme povinnosť ukázať, že politika môže byť silou dobra," vyhlásil a poznamenal, že nový parlament je z hľadiska rasy a pohlavia vôbec najrozmanitejší v histórii Británie. AFP s odvolaním sa na oficiálne údaje uvádza, že v 650- člennej Dolnej snemovni parlamentu sedí rekordný počet žien - až 263, teda 40 percent zo všetkých poslancov. Po voľbách v roku 2019 ich bolo 220. Približne 90 nových zákonodarcov má pôvod v etnických menšinách, pred piatimi rokmi ich bolo 66.

Ako predsedu Dolnej snemovne si zvolili poslanci Hoylea

Sunak znovu - rovnako ako po voľbách - zablahoželal Starmerovi k víťazstvu a svoj súčasný post poslanca opísal ako "najväčšiu poctu, privilégium a zodpovednosť". Vo vedení konzervatívcov zotrvá, kým strana nevypracuje harmonogram výberu jeho nástupcu. AFP na margo atmosféry v Dolnej snemovni hovorila o utorkovom zasadnutí ako o priateľskom, ktoré bolo v príkrom kontraste s bežnými hádkami a krikom v rokovacej sále. Na začiatkom zasadnutia si poslanci opätovne zvolili labouristu Lindsayho Hoylea ako predsedu Dolnej snemovne, ktorý v tejto funkcii pôsobí od roku 2019.

V Dolnej snemovni sedí približne 335 nových poslancov

V snemovni vystúpili aj lídri ďalších opozičných strán vrátane euroskeptika Nigela Faragea, predsedu strany Reform UK, ktorý v tohtoročných voľbách získal mandát poslanca prvýkrát po siedmych neúspešných pokusoch. Seba a svojich štyroch novozvolených straníckych kolegov označil za "nových tu medzi deckami na ulici". V Dolnej snemovni sedí približne 335 nových poslancov. Zo zákona musí všetkých 650 zákonodarcov zložiť sľub vernosti britskej monarchii. Dovtedy nesmú vystupovať v diskusiách, hlasovať ani poberať plat, doplnila AFP.

Nová parlamentná schôdza sa oficiálne začne až po tom, čo Starmerova vláda 17. júla predstaví kráľovi svoje priority na nasledujúce funkčné obdobie. Očakáva sa, že medzi ne bude patriť zriadenie novej štátnej investičnej spoločnosti s názvom Great British Energy a plán na opätovné znárodnenie často kritizovaných britských železníc.

Viac o téme: PremiérBritániaDolná snemovňaKeir Starmer
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu