Nedeľa14. júl 2024, meniny má Kamil, Lara, zajtra Henrich

Guterres vyzval sociálne platformy na prevzatie zodpovednosti za ujmu na zdraví

Antonio Guterres Zobraziť galériu (2)
Antonio Guterres (Zdroj: SITA/AP Photo/Craig Ruttle)

NEW YORK - Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok apeloval na technologické spoločnosti vlastniace sociálne platformy, aby prevzali svoj diel zodpovednosti a uznali škody, ktoré ich výrobky spôsobujú ľuďom.

"Máte moc zmierniť ujmu spôsobenú ľuďom a spoločnostiam na celom svete. Máte moc zmeniť obchodné modely, ktoré profitujú z dezinformácií a nenávisti," povedal Guterres s odkazom na nemenovaných technologických gigantov.Varoval, že netransparentné algoritmy vrhajú ľudí do takzvaných informačných bublín a umocňujú predsudky vrátane rasizmu, mizogýnie a diskriminácie všetkého druhu. Častým cieľom sú pritom ženy, utečenci, migranti a menšiny, dodáva Reuters.

Antonio Guterres
Zobraziť galériu (2)
Antonio Guterres  (Zdroj: SITA/AP Photo/Kamran Jebreili)

Niektoré zainteresované strany za to podľa neho nesú veľkú zodpovednosť. "Pre nich mám jasný odkaz: Žiadame, aby ste konali," zdôraznil šéf OSN s tým, že inzerenti a PR agentúry musia prestať zarábať na škodlivom obsahu. Obrátil sa aj na tvorcov, aby nemárnili svojím talentom podporou falošných riešení, napríklad klimatickej krízy.

Vládam odkázal, aby nimi presadzované regulácie dodržiavali ľudské práva a aby sa zdržali drastických opatrení vrátane úplného vypnutia internetu. "Rešpektujte právo na slobodu názoru a prejavu," dodal.Agentúra Reuters vo svojej správe pripomenula aj výzvu hlavného lekára Spojených štátov Viveka Murthyho z minulého týždňa. Ten požaduje, aby sa na sociálne siete pridala varovná známka ako upozornenie na to, že tieto platformy spôsobujú škody mladým ľuďom, najmä dospievajúcim.

Viac o téme: ZdravieZodpovednosťOSNAntónio GuterresSociálne platformy
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu