Streda17. júl 2024, meniny má Bohuslav, zajtra Kamila

Múry slovenského a maďarského veľvyslanectva posprejovali! Môže za to schválenie rezolúcie?

(Zdroj: Getty Images)

Sarajevo 14. júna (TASR) — Číslo 8372, oficiálny počet obetí genocídy v Srebrenici v Bosne a Hercegovine z roku 1995, ktosi v piatok nasprejoval na múry slovenského a maďarského veľvyslanectva v Sarajeve. Stalo sa tak tri týždne po tom, čo Valné zhromaždenie (VZ) OSN schválilo rezolúciu o vyhlásení medzinárodného dňa na pamiatku jej obetí, informujeme na základe správy rozhlasovej stanice Slobodná Európa (RFE/RL).

Maďarsko bolo medzi 19 krajinami, ktoré sa pripojili k Srbsku a hlasovali proti rezolúcii, Slovensko zas bolo medzi 68 krajinami, ktoré sa hlasovania zdržali. Polícia sarajevského kantónu v ten istý deň potvrdila pre RFE/RL, že vyšetrovanie prípadu ukončila a incident klasifikovala ako vandalizmus. Ani jedna z ambasád sa k incidentu nechcela vyjadriť.

Nezáväzná rezolúcia VZ OSN odsudzuje popieranie genocídy v Srebrenici ako historickej udalosti a odsudzuje činy, ktoré velebia ľudí odsúdených za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti a genocídu. Masaker v Srebrenici z júna 1995 vykonali príslušníci armády Republiky srbskej a v roku 2007 ho Medzinárodný súdny dvor v Haagu označil za genocídu. V súvislosti s genocídou bolo odsúdených viac ako 50 ľudí vrátane vtedajšieho prezidenta Republiky srbskej Radovana Karadžiča a veliteľa jej armády Ratka Mladiča.

Viac o téme: VeľvyslanectvoRezolúciaSlovenskoMaďarskoOSN
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu