Pondelok22. júl 2024, meniny má Magdaléna, zajtra Oľga

Macron nepredĺži výnimočný stav! Prečo zmierňuje obmedzenia?

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron (Zdroj: SITA/John Thys, Pool Photo via AP)

NOUMÉA - Výnimočný stav v Novej Kaledónii zrušia v utorok ráno, oznámil francúzsky prezidentský palác. Výnimočný stav na tomto francúzskom zámorskom území zaviedli pred dvoma týždňami s cieľom potlačiť nepokoje, ktoré si vyžiadali sedem obetí a stovky zadržaných. Informuje správa agentúry AFP.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron rozhodol, že zatiaľ nepredĺži výnimočný stav nad rámec zákonnej lehoty 12 dní, aby umožnil stretnutia so stranou FLNKS, ktorá podporuje nezávislosť, uviedol v nedeľu Elyzejský palác. Francúzska vláda dúfa, že zmiernenie obmedzení umožní obnoviť dialóg o mnohých blokádach, ktoré sú stále v platnosti a ktoré súostrovie ochromili.

archívne video

Fico reaguje na vyhlásenie Macrona, ktorý nevylúčil vyslanie vojakov na Ukrajinu (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

Zrušenie blokád je podľa vyhlásenia Francúzska "nevyhnutnou podmienkou na začatie konkrétnych a serióznych rokovaní". Výnimočný stav zrušia v utorok o 5.00 h ráno miestneho času (20.00 h SELČ). Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok navštívil tichomorské súostrovie v snahe zmierniť krízu. Francúzsky premiér Gabriel Attal v piatok uviedol, že situácia je naďalej "mimoriadne krehká".

Polícia sa snaží kontrolovať niektoré štvrte

Polícia sa snaží kontrolovať niektoré štvrte hlavného mesta Nouméa a medzinárodné letisko zostane uzavreté pre komerčné lety najmenej do 2. júna. Nepokoje v Novej Kaledónii vypukli 13. mája pre ústavný návrh zákona, ktorým sa menia pravidlá regionálnych volieb. Právo voliť tak budú mať nielen pôvodní obyvatelia Kanakovia, ale aj osoby s najmenej desaťročným pobytom na Novej Kaledónii.

Podľa vlády v Paríži by na základe nového zákona do voličských zoznamov pribudlo asi 25.000 ľudí. Miestne hnutie za nezávislosť však vyjadrilo obavy, že tieto zmeny oslabia politický vplyv domorodých Kanakov.

Reformu schválila dolná komora francúzskeho parlamentu, čaká sa ešte na konečnú ratifikáciu. Francúzsky prezident Emmanuel Macron však avizoval, že vzhľadom na nepokoje jej zavedenie odložia.

Viac o téme: StavObmedzenieNová KaledóniaEmmanuel Macron
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu