Utorok23. júl 2024, meniny má Oľga, zajtra Vladimír

Izrael útočil na oblasti na juhu Libanonu: Vojna v Gaze je tragická, nejde však o genocídu

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP Photo/Ohad Zwigenberg)

HAAG - Izrael v piatok na pôde Medzinárodného súdneho dvora (MSD) v Haagu uviedol, že vojna v Pásme Gazy je tragická, nejde však o genocídu. Reagoval na tvrdenia Juhoafrickej republiky (JAR), ktorá ešte v decembri podala MSD sťažnosť voči Izraelu za údajnú genocídu. Informuje agentúra AFP.

Právny zástupca Izraela Gilad Noam podanie JAR označil za výsmech dohovoru o genocíde, z ktorého porušenia táto krajina Izrael obviňuje. "Označovať niečo znova a znova za genocídu z toho genocídu neurobí. Opakovanie klamstva z neho pravdu nespraví," povedal. "Je tam tragická vojna, nedochádza tam však ku genocíde," dodal.

archívne video

Izraelské jednotky vykonávali cielenú operačnú činnosť na jednom z hlavných výcvikových stredísk. (Zdroj: X/IDF)

JAR žiada, aby MSD nariadil zastavenie izraelského ťaženia v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. Izrael však tvrdí, že táto operácia je dôležitá na zničenie hnutia Hamas. Izrael si podľa Noama uvedomuje, že v Rafahu je sústredené veľké množstvo civilistov, a tiež si je vedomý úsilia hnutia Hamas využívať tieto osoby ako štíty. Právnik uviedol, že v Rafahu sa neuskutočňuje rozsiahly útok, ale špecifické a obmedzené operácie spojené s opatreniami na evakuáciu a podporu humanitárnych činností.

Piatkové pojednávanie nakrátko prerušili z dôvodu protiizraelského protestu, píše agentúra Reuters. Niekoľko desiatok demonštrantov sa zhromaždilo pred budovou súdu. Juhoafrická republika vo štvrtok na pôde Medzinárodného súdneho dvora uviedla, že situácia v Pásme Gazy dosiahla "nové a hrozné štádium". Pripomenula aj masové hroby, mučenie či zámerné bránenie prístupu k humanitárnej pomoci.

Útok na Rafah

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok tvrdil, že pozemný útok na Rafah je kľúčovou časťou misie izraelskej armády na zničenie hnutia Hamas a zabránenie útokom tohto hnutia. Militanti vedení Hamasom vlani 7. októbra v Izraeli zabili približne 1200 ľudí a ďalších 240 zajali ako rukojemníkov.

Benjamin Netanjahu
Zobraziť galériu (2)
Benjamin Netanjahu  (Zdroj: SITA/Atef Safadi/Pool via AP)

Netanjahu nariadil pokračovanie ofenzívy v Rafahu aj napriek varovaniu zo strany USA i medzinárodného spoločenstva, ktoré upozorňujú na nebezpečenstvo pre civilistov v tejto oblasti. Izraelský minister obrany Joav Galant vo štvrtok uviedol, že operácia bude pokračovať a v oblasti budú nasadené ďalšie sily.

Viac o téme: Vojnaútok IzraelGazaHamas
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu