Piatok24. máj 2024, meniny má Ela, Vanesa, zajtra Urban

Rusko obvinilo Izrael zo snahy o eskaláciu konfliktu na Blízkom východe

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP Photo/Tsafrir Abayov)

NEW YORK - Rusko obvinilo v utorok Izrael zo snahy o eskaláciu konfliktu na Blízkom východe a pripísalo mu zodpovednosť za "neprijateľný" útok na iránsky konzulát v Sýrii, pri ktorom prišlo o život najmenej 13 ľudí. Informuje agentúra AFP.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia na pôde Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) kritizoval "flagrantné porušenie" suverenity Sýrie. Rusko je podľa neho toho názoru, že "takéto agresívne kroky Izraela" majú za cieľ ďalšiu eskaláciu konfliktu. "Sú absolútne neprijateľné a musia skončiť," vyhlásil Nebenzia.

archívne video

Počas operácií v Chán Júnise našli vojaci desiatky granátov a výbušnín používaných na streľbu z dronov (Zdroj: X/IDF)

Pondelkový útok na iránsky konzulát v sýrskej metropole Damask odsúdil v utorok aj generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý zároveň pripomenul zásadu nedotknuteľnosti diplomatických a konzulárnych zariadení aj ich personálu.

Iránske Revolučné gardy v súvislosti s útokom uviedli, že v Damasku prišiel o život aj brigádny generál Mohammad Rezá Záhedí, jeden z veliteľov jednotiek Kuds. Zahynul aj jeho zástupca, brigádny generál Mohammad Hádí Hádží Rahímí.

Tel Aviv opakovane cieli na vojenských predstaviteľov Iránu, ktorý podporuje militantné skupiny bojujúce proti Izraelu. Podľa agentúry AP však skutočnosť, že pondelkový útok zasiahol diplomatickú misiu, signalizuje stupňovanie konfliktu.

Viac o téme: Konflikt RuskoIzraelEskalovať
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu