Utorok23. apríl 2024, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

Pilot Teixeira sa priznal k zverejneniu tajných dokumentov Pentagónu

Agenti  Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) zadržali 21-ročného Jacka Teixeiru
Agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) zadržali 21-ročného Jacka Teixeiru (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Americký vojenský pilot Jack Teixeira sa v pondelok na federálnom súde v USA priznal k úmyselnému zverejnenia informácií o národnej bezpečnosti z prísne tajných dokumentov Pentagónu. Na základe dohody súhlasil s viac než 16-ročným trestom odňatia slobody výmenou za to, že prokuratúra stiahne závažnejšie obvinenia zo špionáže.

Teixeira sa priznal v šiestich bodoch obžaloby. Okrem odpykania si väzenského trestu musí zaplatiť aj pokutu vo výške 50.000 dolárov. Spravodajským službám má tiež pomôcť zistiť dosah ním prezradených informácií.Špecialistu na IT z Národnej leteckej gardy štátu Massachusetts v apríli zatkli za údajné zorganizovanie najväčšieho úniku tajných dokumentov USA za posledných desať rokov. Niektoré sa týkali aj vojny na Ukrajine. Ak by bol obvinený podľa zákona o špionáži, mohol dostať doživotie.

Teixeira zverejnil tajné dokumenty v súkromnej diskusnej skupine na sociálnej platforme Discord. Dokumenty, ktoré sa rýchlo rozšírili po internete, poukazovali na obavy USA o vojenskú spôsobilosť Ukrajiny proti invázii ruských síl a okrem iných citlivých informácií odhalili, že Washington zrejme špehoval spojenecký Izrael a tiež Južnú Kóreu.

V máji 2023 ho sudca umiestnil do väzby, pretože prokuratúra vyjadrila obavy, že na slobode by mohol predstavovať riziko pre americkú národnú bezpečnosť. Podľa prokuratúry mohol mať naďalej prístup k tajným dokumentom a cudzie "nepriateľské" režimy by mu mohli pomôcť utiecť z USA.

Viac o téme: PilotTajné dokumentyUSAPentagónJack Teixeira
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu