Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Americký minister obrany vychválil Slovensko do nebies: Po stretnutí s Kaliňákom ocenil náš prínos pre NATO

Lloyd Austin a Robert Kaliňák
Lloyd Austin a Robert Kaliňák (Zdroj: Topky/Vlado Anjel, SITA/AP Photo/Roman Koksarov, File)

WASHINGTON - Americký minister obrany Lloyd Austin ocenil prínosy Slovenska pre Severoatlantickú alianciu (NATO). Spravil tak počas piatkového stretnutia so svojím slovenským náprotivkom Robertom Kaliňákom. Informuje o tom tlačové vyhlásenie zverejnené na oficiálnej webovej stránke amerického Pentagónu.

Austin na úvod pogratuloval Slovensku k 20. výročiu vstupu do Severoatlantickej aliancie. "Na našom partnerstve nikdy nezáležalo viac, najmä keď si pripomíname dva roky od invázie (ruského prezidenta Vladimira) Putina na Ukrajinu," uvádza sa vo vyhlásení.

archívne video

Slovensko je v USA rešpektovanou krajinou, tvrdí prezidentka Zuzana Čaputová (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

Ministri na stretnutí rokovali aj o Ukrajine, pričom Austin poukázal na bezpečnostnú pomoc, ktorú Slovensku poskytlo svojmu východnému susedovi. "Teším sa na rokovania o spôsoboch, ako môžeme pokračovať v posilňovaní ukrajinskej obrany a východného krídla NATO," uviedol Austin. Dodal, že NATO si udržuje postavenie najväčšej vojenskej aliancie najmä vďaka tomu, že je čisto obrannou alianciou.

Kaliňák zopakoval a priblížil postoje slovenskej vlády, ktorá podľa jeho slov kladie dôraz na dodržiavanie medzinárodného práva a odsudzuje každú formu agresie. Zdôraznil tiež, že Slovensko v tejto chvíli nevidí vojenské riešenie konfliktu. "Iba okamžitým zastavením bojov dokážeme zabrániť ďalšiemu krviprelievaniu a obnoviť suverenitu Ukrajiny. Teda je nevyhnutné, aby aj medzinárodné spoločenstvo prispelo k čo najrýchlejšiemu začiatku mierových rokovaní," uvádza sa vo vyhlásení, o ktorom informoval v pondelok komunikačný odbor slovenského ministerstva obrany.

Obe strany potvrdili záujem spoločne rozvíjať obranný priemysel

Minister Kaliňák zároveň potvrdil odhodlanie Slovenska pokračovať v modernizačných aktivitách a zvyšovaní konkurencieschopnosti slovenského obranného priemyslu. Obe strany pritom podľa slovenského ministerstva potvrdili záujem spoločne rozvíjať obranný priemysel.

"Slovensko v súčasnosti zvyšuje svoje výdavky na obranu. Modernizuje svoju armádu a posilňuje svoju interoperabilitu s NATO. Slovenský nákup stíhačiek F-16 ďalej posilňuje vaše modernizačné snahy a naše bilaterálne vzťahy," uviedol Austin. Zároveň Slovensku poďakoval za to, že na svojom území hostí predsunuté pozemné jednotky NATO.

Viac o téme: USARobert KaliňákSlovenskoNATOPrínosyLloyd AustinVojna na Ukrajine
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu