Nedeľa21. apríl 2024, meniny má Ervín, zajtra Slavomír

Hamas vyzval Palestínčanov, aby počas ramadánu obsadili mešitu al-Aksá

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP/Adel Hana)

GAZA - Hnutie Hamas v stredu vyzvalo Palestínčanov, aby v marci na začiatku moslimského posvätného mesiaca ramadán vnikli do mešity al-Aksá v Jeruzaleme. Informuje agentúra AP.

"Toto je výzva pre našich ľudí v Jeruzaleme a na Západnom brehu Jordánu, aby od prvého dňa ramadánu pochodovali do al-Aksá," uviedol politický vodca hnutia Ismail Haníja. V televíznom prejave povedal, že hnutie Hamas prejavuje flexibilitu, je však pripravené pokračovať v bojoch.

archívne video

Fico kritizuje Európsku radu, že nemá postoj k situácii v Pásme Gazy (Zdroj: TASR/Jaromír Novak)

Výzvou reagoval na amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý v pondelok uviedol, že dúfa v dosiahnutie dohody o prímerí v Pásme Gazy a prepustení zadržiavaných rukojemníkov. Prímerie by podľa jeho slov mohlo vstúpiť do platnosti začiatkom budúceho týždňa. Ramadán sa tento rok začína 10. marca večer. Izrael v pondelok oznámil, že povolí počas ramadánu modlitby v mešite al-Aksá, ale budú pre ne platiť bezpečnostné obmedzenia.

Rokujú o podrobnostiach dohody o prímerí

Zástupcovia Izraela a Hamasu v Katare rokujú o podrobnostiach dohody o prímerí. Katarskí sprostredkovatelia však podľa AP tvrdia, že najspornejšie záležitosti ešte stále nie sú vyriešené. Katar je kľúčovým sprostredkovateľom rozhovorov medzi palestínskym hnutím Hamas, Izraelom, Egyptom a Spojenými štátmi. Hovorca katarského ministerstva zahraničných vecí Madžíd Ansárí v utorok vyjadril očakávanie, že dohodu o prímerí sa čoskoro podarí dosiahnuť.

Izraelská armáda začala vojenskú kampaň v Pásme Gazy po útokoch Hamasu a ďalších palestínskych skupín zo 7. októbra 2023. Teroristi počas nich zabili asi 1200 ľudí a zhruba 250 ďalších  uniesli ako rukojemníkov.

V bojoch bolo zabitých takmer 30.000 Palestínčanov a viac než 70.000 ďalších utrpelo zranenia, uvádza ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy ovládané Hamasom. Haníja útok zo 7. októbra označil za krok s cieľom ukončiť izraelské útoky na palestínske územia a miesta.

Viac o téme: MešitaRamadánIzraelPalestínaGazaHamas
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu