Utorok23. apríl 2024, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

USA ohlásili novú humanitárnu pomoc pre Palestínčanov v Pásme Gazy

Pásmo Gazy počas vojny medzi Izraelom a Hamasom Zobraziť galériu (2)
Pásmo Gazy počas vojny medzi Izraelom a Hamasom (Zdroj: SITA/AP/Ariel Schalit)

NEW YORK - Spojené štáty ohlásili v utorok ďalšiu humanitárnu pomoc vo výške 53 miliónov dolárov (49 miliónov eur) určenú Palestínčanom v Pásme Gazy. Šéfka Agentúry USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) Samantha Powerová zároveň vyzvala na ochranu humanitárnych pracovníkov v tejto palestínskej enkláve.

USAID uviedla, že pomoc sa do Gazy dostane prostredníctvom Svetového potravinového programu (WFP) a mimovládnych organizácií, nie však cez Agentúru OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA), ktorú v ostatnom čase kritizuje Izrael aj západné mocnosti.

archívne video

Počas operácií v Chán Júnise našli vojaci desiatky granátov a výbušnín používaných na streľbu z dronov (Zdroj: X/IDF)

Powerová uviedla, že nová pomoc sa musí dostať k ľuďom v núdzi. "Humanitárni pracovníci, ktorí priamo v Gaze riskujú svoje životy, aby dopravili potraviny k ľuďom v zúfalej situácii ... musia byť chránení," povedala. "Musia vedieť, že svoju prácu môžu vykonávať bez toho, aby po nich strieľali či ich zabíjali," povedala bez toho, aby menovala Izrael alebo militantné hnutie Hamas, ktorý ovláda Gazu.

Samantha Powerová
Zobraziť galériu (2)
Samantha Powerová  (Zdroj: SITA/AP)

USA už poskytli od bezprecedentného útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra a následnej vojenskej kampani izraelských síl v Gaze tamojším Palestínčanom humanitárnu pomoc - aj s tou najnovšou - vo výške 180 miliónov dolárov (166 miliónov eur). Spojené štáty aj ďalšie západné krajiny však nedávno pozastavili financovanie UNRWA v reakcii na obvinenia Izraela, že niektorí zamestnanci tejto agentúry OSN sa zúčastnili na útokoch Hamasu na Izrael zo 7. októbra.

OSN prepustila zamestnancov, ktorých z takýchto činov obviňoval Izrael a zároveň začala vo veci interné vyšetrovanie. OSN však - po zablokovaní dodávok humanitárnej pomoci UNRWA - varovala pred hladomorom, ktorý hrozí prakticky všetkým obyvateľom Gazy.

Viac o téme: Humanitárna pomocUSAIzraelGaza
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu