Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Von der Leyenová: Európska komisia uvoľní zmrazené financie pre Poľsko

Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová (Zdroj: TASR/Photo/Geert Vanden Wijngaert)

VARŠAVA - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok oznámila, že EK uvoľňuje pre Poľsko 137 miliárd eur z postpandemických fondov EÚ. EK ich zmrazila pre ohrozenie právneho štátu v Poľsku. Informovala agentúra AP a AFP.

"Európska komisia na budúci týždeň predloží rozhodnutie o uvoľnení až 137 miliárd eur pre Poľsko," uviedla von der Leyenová na Twitteri. Počas piatkovej návštevy Varšavy povedala, že má dobrý dojem z úsilia Poľska obnoviť právny štát. Poľský premiér Donald Tusk toto oznámenie privítal a uviedol, že peniaze budú minuté dobre.

Poľský minister spravodlivosti Adam Bodnar nedávno predstavil plán viacerých legislatívnych zmien na zvrátenie reforiem súdnictva v Poľsku. Rozbehla ich predchádzajúca vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS) a podľa kritikov je to umožňovalo ovplyvňovať súdnictvo podľa straníckych záujmov. EK v roku 2017 spustila voči Poľsku konanie na základe článku 7 ods. 1 Zmluvy o Európskej únii. Reagovala tým na ohrozenie právneho štátu.

Viac o téme: PoľskoUrsula von der LeyenováFinancie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu