Nedeľa14. apríl 2024, meniny má Justín, Justína, zajtra Fedor

Turecko uskutočnilo prvý let vlastnej stíhačky KAAN

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/Harald Tittel/dpa)

ANKARA - Turecko v stredu oznámilo, že uskutočnilo prvý let svojej novej stíhačky KAAN, ktorú vyvíja v spolupráci s britskou zbrojárskou firmou. Informuje agentúra DPA.

"Turecko prekonalo kritickú etapu na ceste k výrobe vlastných bojových stíhačiek piatej generácie," uviedol turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na predvolebnom zhromaždení v provincii Afyon. Stíhačka KAAN na svoj prvý let vzlietla z leteckej základe v tureckej metropole Ankara, kam sa následne aj vrátila. Sériová výroba stroja by sa mala začať v roku 2028.

archívne video

Prvý úspešný let stíhacieho lietadla F-16 so slovenským znakom (Zdroj: Ministerstvo obrany SR)

Stíhačky KAAN sú míľnikom

Stíhačky KAAN sú míľnikom v rámci snahy Turecka o modernizáciu svojich vzdušných síl, uviedol na sociálnej sieti X riaditeľ tureckej agentúry pre vojenské obstarávanie (SSB). Turecko začalo pracovať na vývoji týchto stíhačiek v roku 2016. V roku 2017 podpísala turecká letecká spoločnosť TUSAS zmluvu o vývoji KAAN s najväčšou britskou zbrojárskou spoločnosťou BAE Systems.

Stíhačky budú schopné viesť vzdušné súboje s inými lietadlami a budú vybavené aj navigáciou s využitím umelej inteligencie, uviedla štátna tlačová agentúra Anadolu. Turecko tiež v snahe o modernizáciu svojich vzdušných síl nedávno podpísalo dohodu s USA o nákupe 40 stíhačiek F-16. Zvažuje aj nákup 40 stíhacích lietadiel Eurofighter Typhoon, ktoré spoločne vyrábajú Nemecko, Británia, Taliansko a Španielsko. Podľa agentúry Reuters má však proti tomuto obchodu námietky Nemecko, ktoré ho zatiaľ neodsúhlasilo.

Viac o téme: StíhačkaLetTureckoKAAN
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu