Štvrtok18. apríl 2024, meniny má Valér, zajtra Jela

Európska únia zverejnila najnovšiu výročnú správu o jednotnom trhu a konkurencieschopnosti

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/Kenzo Tribouillard, Pool via AP)

BRUSEL - Európska komisia (EK) v stredu zverejnila výročnú správu o jednotnom trhu a konkurencieschopnosti, v ktorej opisuje silné stránky a výzvy v oblasti hospodárskej súťaže na európskom jednotnom trhu.

archívne video 

Kamenický o konkurencieschopnosti EÚ a nových fiškálnych pravidlách (Zdroj: TASR/Jaromír Novak)

Komisia sledovala ročný vývoj podľa deviatich faktorov konkurencieschopnosti - fungovanie jednotného trhu, prístup k súkromnému kapitálu, verejné investície a infraštruktúra, výskum a inovácie, energetika, obehovosť, digitalizácia, vzdelávanie a zručnosti, obchod a otvorená strategická autonómia. Komisia v roku 2023 stanovila súbor kľúčových ukazovateľov výkonnosti, ktoré majú slúžiť ako prehľad pokroku. Správa spresňuje, že deväť kľúčových ukazovateľov výkonnosti sa zlepšilo, päť sa zhoršilo, tri sú stabilné a k dvom nie sú dostupné nové údaje.

Komisia odporúča posilnenie únie kapitálových trhov

Správa uvádza, že jednotný trh EÚ je jednou z najväčších integrovaných trhových oblastí na svete a že podporuje európske hospodárstvo veľkým zoskupením dopytu, diverzifikovanými zdrojmi ponuky, príležitosťami na inováciu a rozšírenie výroby, silnými sociálnymi právami a spravodlivými pracovnými podmienkami. Pokiaľ ide o verejné investície, EK dospela k záveru, že tie sa po finančnej kríze zotavili z nízkej úrovne, čiastočne vďaka Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, zatiaľ čo súkromné investície sú aj naďalej vysoké. Komisia odporúča posilnenie únie kapitálových trhov a poukazuje na verejné obstarávanie ako na nástroj na strategickú podporu zelenej a digitálnej transformácie.

Vysoké ceny energie zostávajú výzvou

Správa pripomína, že vysoké ceny energie zostávajú výzvou, poukazuje však na dôležité kroky prijaté v posledných rokoch s cieľom aktualizovať nástroje energetickej politiky EÚ a podporiť výrobu čistých technológií v EÚ. V správe sa konštatuje, že EÚ je významnou obchodnou veľmocou, ktorá predstavuje 16 % celosvetového vývozu, a že obchod je aj naďalej zdrojom konkurencieschopnosti.

archívne video

Mojou prioritou je zabezpečiť dostupné ceny energií pre domácnosti, podniky a verejný sektor, tvrdí Denisa Saková (Zdroj: TASR/Jakub Kotian)

Výročná správa o jednotnom trhu a konkurencieschopnosti, ktorá vychádza z výročných správ, ktoré EK zaviedla v roku 2020, poskytuje základ pre diskusie v Európskom parlamente, Európskej rade a Rade EÚ o tom, ako podporiť jednotný trh a konkurencieschopnosť. Prehľad výsledkov jednotného trhu bol prvýkrát zverejnený v roku 1997 a pôvodne bol vytvorený s cieľom posúdiť výkonnosť členských štátov pri vykonávaní spoločnej legislatívy v oblasti jednotného trhu.

Viac o téme: KonkurenciaschopnosťEurópska úniaVýročná správaJednotný trh
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu