Štvrtok18. apríl 2024, meniny má Valér, zajtra Jela

Izrael útokom na Rafah ohrozí rokovania o prepustení rukojemníkov

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP/Fatima Shbair)

GAZA - Palestínske hnutie Hamas v nedeľu upozornilo Izrael, že spustením vojenskej operácie v meste Rafah na juhu Pásma Gazy ohrozí rokovania o prepustení rukojemníkov, ktorých militanti zajali pri útoku na Izrael zo 7. októbra. Informuje o tom agentúra AFP.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nedávno nariadil armáde, aby sa pripravila na operáciu v Rafahu, ktorý leží pri hraniciach s Egyptom a po vypuknutí bojov v Pásme Gazy sa stal útočiskom pre civilistov utekajúcich pred izraelským bombardovaním. Podľa OSN sa v meste ukrýva viac približne 1,4 milióna ľudí, pričom mnohí nocujú v stanoch a provizórnych prístreškoch a čelia nedostatku potravín a vody. "Akýkoľvek útok okupačnej armády na mesto Rafah by zmaril rokovania o výmene (zajatcov)," povedal predstaviteľ Hamasu pre agentúru AFP.

archívne video

Počas operácií v Chán Júnise našli vojaci desiatky granátov a výbušnín používaných na streľbu z dronov (Zdroj: X/IDF)

Niekoľko krajín vrátane Spojených štátov, ktoré sú hlavným spojencom Izraela, vyjadrilo znepokojenie nad plánmi izraelskej vlády spustiť ofenzívu v Rafahu. Netanjahu v rozhovore pre americkú televíziu ABC News povedal, že tí, ktorí vyzývajú Izrael, aby nespustil vojenskú operáciu v meste Rafah, v skutočnosti dávajú Hamasu šancu na zotrvanie. Zároveň prisľúbil, že Izrael poskytne pred útokom na mesto bezpečný prechod pre civilistov.

Podľa izraelských úradov uniesli militanti z Hamasu počas októbrového útoku na Izrael asi 250 rukojemníkov, z ktorých 132 naďalej zadržiavajú v Pásme Gazy. Izrael predpokladá, že 29 rukojemníkov už zahynulo. Hamas prepustil 105 rukojemníkov na konci novembra v rámci týždňového prímeria, ktoré sprostredkoval Katar. Izrael výmenou za to oslobodil 240 Palestínčanov z izraelských väzníc.

Viac o téme: VarovanieRukojemníciRokovanie IzraelGazaHamasRafah
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu