Streda22. máj 2024, meniny má Júlia, Juliána, Rita, zajtra Želmíra

USA schválili predaj stíhačiek F-16 Turecku po tom, ako ratifikoval vstup Švédska do NATO

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

WASHINGTON - Americká vláda schválila predaj stíhačiek F-16 Turecku za 23 miliárd dolárov po tom, ako turecký parlament v utorok ratifikoval vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Informujú o tom agentúry AP a AFP.

Vláda zároveň schválila predaj stíhačiek F-35 do Grécka za 8,6 miliardy dolárov. Americké ministerstvo zahraničných vecí o oboch schválených predajoch upovedomilo Kongres USA. Obchody sa týkajú 40 nových stíhačiek F-16 a modernizácie zastaranej flotily rovnakých lietadiel pre Turecko a 40 stíhačiek F-35 a súvisiaceho vybavenia pre Grécko.

archívne video

Stíhačky IAF zasiahli teroristickú infraštruktúru Hizballáhu (Zdroj: X/Israel Defense Forces )

Členstvo Švédska v NATO

Ankara hlasovanie o členstve Švédska v NATO odkladala približne 20 mesiacov, čo narušilo vzťahy s jej západnými spojencami. Turecko totiž dlhodobo obviňuje Švédsko z prílišnej zhovievavosti voči skupinám, ktoré považuje za hrozbu pre svoju bezpečnosť. Švédsko reagovalo sprísnením protiteroristickej legislatívy a prijatím ďalších bezpečnostných opatrení, ktoré požadovalo Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svoje výhrady k členstvu Švédska stiahol na júlovom summite NATO a v októbri prístupový protokol predložil tureckému parlamentu.

Proces schvaľovania však neskôr skomplikoval tým, že ratifikáciu švédskej žiadosti podmienil schválením žiadosti Ankary o nákup stíhačiek F-16 Kongresom USA. Ďalšou podmienkou bolo zrušenie zbrojných embárg voči Turecku zo strany Kanady a ďalších členov NATO.

Viac o téme: StíhačkyOdobrenieUSATureckoPredaj
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu