Streda29. november 2023, meniny má Vratko, zajtra Andrej, Ondrej, Andreas

O miesto šéfa NATO má záujem aj lotyšský minister zahraničných vecí: Je pripravený zapojiť sa do súťaže

Krišjanis Karinš
Krišjanis Karinš (Zdroj: TASR/AP Photo/Riccardo Pareggiani)

BRUSEL - Lotyšský minister zahraničných vecí Krišjánis Kariňš prejavil záujem stať sa budúcim generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie. Informoval o tom týždenník Politico.

Kariňš tak rozširuje počet uchádzačov o najvyššiu politickú funkciu v NATO, keď sa pridáva k holandskému premiérovi Markovi Ruttemu a šéfke estónskej vlády Kaji Kallasovej. Tí už naznačili možnosť, že by na budúci rok chceli nahradiť Jensa Stoltenberga, ktorého mandát po štyroch predĺženiach skončí v októbri 2024.

Archívne video: Sklenár na zasadnutí NATO o plnení spoločných úloh zo strany spojencov

Sklenár na zasadnutí NATO o plnení spoločných úloh zo strany spojencov (Zdroj: TASR/ Jaromír Novak)

"Krišjánis Kariňš je pripravený zapojiť sa do súťaže," vyhlásil v nedeľu hovorca šéfa lotyšskej diplomacie, ktorého citovalo Politico. V oficiálnom vyhlásení sa uvádza, že Kariňš, ktorý v auguste odstúpil z postu lotyšského premiéra, môže do vedenia NATO priniesť svoje skúsenosti z pôsobenia na poste predsedu vlády, jasné pochopenie ruskej hrozby a pozíciu silnej podpory Ukrajiny. Má aj preukázateľné skúsenosti pri "budovaní medzinárodného konsenzu".

O post šéfa Aliancie zatiaľ prejavili záujem estónska premiérka Kaja Kallasová, ktorá to pre Politico potvrdila aj minulý týždeň, a začiatkom novembra túto možnosť nevylúčil ani končiaci holandský premiér Mark Rutte.

Nového generálneho tajomníka NATO musí schváliť všetkých 31 členských štátov tejto obrannej organizácie, podľa Politico je však podstatná najmä podpora zo strany USA, krajiny s najväčším vojenským a finančným prínosom pre Alianciu.

Viac o téme: Šéf NATOLotyšský minister zahraničných vecí Krišjánis Kariňš
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu