Sobota24. február 2024, meniny má Matej, zajtra Frederik, Frederika

NATO vyzýva členov na splnenie logistických povinností

NATO Zobraziť galériu (2)
NATO (Zdroj: Getty Images)

BRUSEL – NATO varovalo svojich členov, že presuny jednotiek po Európe brzdí prílišná byrokracia a v prípade krízy to môže výrazne oneskoriť pomoc.

"Dochádza nám čas. To, čo nestihneme v čase mieru, nebude pripravené v prípade krízy alebo vojny," vyhlásil náčelník logistického veliteľstva JSEC Severoatlantickej aliancie generálporučík Alexander Sollfrank pre Reuters.Veliteľstvo JSEC bolo zriadené v roku 2021 v meste Ulm na juhu Nemecka. Jeho úlohou je koordinácia rýchlych presunov jednotiek, bojovej techniky a proviantu na východné krídlo NATO.

Na snímke zástavy členských
Zobraziť galériu (2)
Na snímke zástavy členských krajín NATO vejú pred sídlom NATO v Bruseli.  (Zdroj: TASR/AP Photo/Olivier Matthys, File)

Výrazne to však komplikuje množstvo rôznych národných predpisov, ktoré upravujú "všetko" od lehoty predbežného oznámenia prepravy munície po maximálnu povolenú dĺžku armádnych konvojov."Máme nadbytok predpisov, ale nedostatok času. Ukázalo sa, že ruská vojna proti Ukrajine je vojnou opotrebovávaciou a opotrebovávacia vojna je vojna logistická," vyhlásil admirál Rob Bauer, predseda Vojenskej komisie NATO.

Generál Sollfrank by podľa vlastných slov privítal "vojenský Schengen", kde by sa mohla armáda slobodne pohybovať podobne ako občania EÚ."Musíme byť krok pred nepriateľom. Musíme pripraviť bojisko dávno pred aktivovaním článku 5," vyhlásil Sollfrank.Washingtonská zmluva o vzniku NATO z roku 1949 má 14 článkov a účel organizácie je najlepšie vyjadrený v článku 5. Podľa neho bude útok na aspoň jedného člena organizácie považovaný za útok na všetkých.

Viac o téme: VýzvaČlenoviaPovinnostiNATO
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu