Piatok8. december 2023, meniny má Marína, zajtra Izabela

Horná komora ruského parlamentu schválila zákaz zmeny pohlavia a rodu

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

MOSKVA - Horná komora ruského parlamentu, Rada federácie, v stredu jednomyseľne schválila návrh zákona zakazujúci zmenu pohlavia aj zmenu rodu v oficiálnych dokumentoch. Teraz návrh zákona smeruje na podpis prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Aj týmto krokom chce Kremeľ podľa vlastných vyhlásení ochrániť hodnoty v krajine, ktoré označuje za tradičné. Návrh zákona už predtým schválila dolná komora parlamentu, Štátna duma. Legislatíva zakazuje "lekárske zásahy zamerané na zmenu pohlavia osoby", ako aj zmenu rodu osoby v oficiálnych dokumentoch a vo verejných záznamoch. Jedinou výnimkou bude lekársky zásah na úpravu vrodených anomálií.

Návrh zákona tiež ruší manželstvá, v ktorých má jedna osoba "zmenené pohlavie", a zakazuje transrodovým ľuďom stať sa pestúnmi detí alebo adoptívnymi rodičmi. Ruskí zákonodarcovia opisujú tieto opatrenia ako ochranu Ruska pred "západnou protirodinnou ideológiou". Niektorí z nich označili zmenu rodu či pohlavia za "nefalšovaný satanizmus". Rusko spustilo tvrdé postihy proti LGBTQ+ ľuďom pred približne desiatimi rokmi, keď Putin prvýkrát vyhlásil, že bude svoju politiku zameriavať na "tradičné rodinné hodnoty". Podporila ho aj ruská pravoslávna cirkev.

Kremeľ prijal v roku 2013 legislatívu, ktorá zakazuje akékoľvek verejné schvaľovanie "netradičných sexuálnych vzťahov" pred neplnoletými osobami. Putin potom v roku 2020 presadil reformu ústavy, ktorá zakazuje manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

Viac o téme: ZákazZmena pohlaviaRuskoTranzícia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu