Utorok3. október 2023, meniny má Stela, zajtra František

Disidenti sa môžu pokúsiť o útoky: Chcú narušiť mier v Severnom Írsku

Disidenti sa môžu pokúsiť o útoky, aby narušili mier v Severnom Írsku
Disidenti sa môžu pokúsiť o útoky, aby narušili mier v Severnom Írsku (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Britská polícia v piatok varovala, že ozbrojené skupiny sa môžu pokúsiť narušiť veľkonočný víkend. Severné Írsko si vtedy pripomína 25 rokov od mierovej dohody, ktorá ukončila tri desaťročia sektárskeho krviprelievania. TASR informuje podľa agentúry AP.

Námestník náčelníka policajnej služby Severného Írska Bobby Singleton uviedol, že polícia dostala spravodajské informácie o plánovanom násilí v Londonderry na Veľkonočný pondelok. Tamojší sprievod sa má uskutočniť pri príležitosti veľkonočného povstania proti britskej nadvláde v Írsku v roku 1916.

"Disidenti majú potenciál pokúsiť sa nás vtiahnuť do neporiadku... čo sa často môže stať platformou pre útok na našich policajtov," povedal. Britské úrady už minulý mesiac zvýšili úroveň teroristickej hrozby v Severnom Írsku na "vážnu", čo znamená, že útok sa považuje za vysoko pravdepodobný. Hlavnými cieľmi môžu byť policajti, vojenský a väzenský personál a ich rodiny.

Belfast na budúci týždeň navštívi Joe Biden

"Štýl útoku, ktorým sa zaoberáme a ktorý sa snažíme zmariť, sú útoky strelnými zbraňami a bombové útoky na týchto ľudí," uviedol vo štvrtok policajný prezident Simon Byrne. Belfast na budúci týždeň navštívi americký prezident Joe Biden pri príležitosti výročia podpísanie Veľkopiatkovej dohody.

Dohoda z 10. apríla 1998 sprostredkovaná USA prinútila polovojenské írske republikánske a britské loyalistické skupiny zložiť zbrane a spoločne sa podieľať na vláde v Severnom Írsku. Dohoda ukončila 30 rokov násilia, pri ktorom zomrelo 3.600 ľudí, ale malé odštiepenecké skupiny príležitostne proti bezpečnostným silám stále útočia.
 

Viac o téme: VarovanieútokyMierLondýnSeverné Írsko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu