Nedeľa21. apríl 2024, meniny má Ervín, zajtra Slavomír

Nemecko zatiaľ nenašlo dôkazy, že výbuchy na Nord Streame boli sabotážou

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

KARLSRUHE - Nemeckí vyšetrovatelia nemajú zatiaľ žiadne dôkazy o tom, že za výbuchmi na plynovode Nord Stream 1 a 2, ku ktorým došlo na jeseň minulého roku, stojí Rusko. "V súčasnosti sa to nedá dokázať. Vyšetrovanie prebieha," povedal spolkový generálny prokurátor Peter Frank v rozhovore pre nedeľné vydanie nemeckého denníka Die Welt, s ktorým sa vopred oboznámila agentúra DPA.

archívne video  Obe krajiny vykonávajú vlastné vyšetrovanie

Výbuch potrubia Nord Stream (Zdroj: Profimedia)

Obe krajiny vykonávajú vlastné vyšetrovanie

DPA vo svojej správe píše, že na mieste činu boli pomocou dvoch výskumných plavidiel odobrané vzorky vody a pôdy, ako aj zvyšky potrubia. "Všetko to bolo komplexne zdokumentované. V súčasnosti to forenzne vyhodnocujeme," informoval prokurátor Frank.

Koncom septembra minulého roku boli na potrubí plynovodov Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori zaznamenané štyri úniky plynu, ktorým predchádzali dva výbuchy. Švédske bezpečnostné orgány v novembri uviedli, že šlo o závažnú sabotáž, avšak neuviedli vinníka. Miesta výbuchov sa nachádzajú v blízkosti dánskeho ostrova Bornholm v medzinárodných vodách vo výlučnej ekonomickej zónach Dánska a Švédska. Obe krajiny vykonávajú vlastné vyšetrovanie. "Sme však v kontakte," povedal Frank. 

Viac o téme: VýbuchyNemeckoNord Stream
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu