Sobota, 4. február 2023. Meniny má Veronika, zajtra Agáta.

Otrasný prípad z českej zoo: Návštevníci otrávili sušienkami gravidnú samicu losa, tá umierala v bolestiach

Samica losa bola usmrtená návštevníkmi ZOOGaléria fotiek (1)
Samica losa bola usmrtená návštevníkmi ZOO
Zdroj: ZOO Hluboká

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU - Ošetrovateľom z českej ZOO Hluboká sa naskytol veľmi smutný pohľad, keď našli trojročnú gravidnú samicu losa vo výbehu v ukrutných bolestiach. Zviera zrejme niekto nakŕmil sušienkami alebo pečivom a zviera tak usmrtil. Samica mala onedlho porodiť dvojčatá.


„Našli sme ju na boku so silnými bolesťami a nereagovala ani na ošetrovateľov, z nozdier a papule jej vytekali tekutina z bachora. Zrejme došlo k masívnemu poškodeniu tráviacej sústavy“, zverejnili ošetrovatelia na webovej stránke zoologickej záhrady.

Losy sú zvieratá, ktoré sú na potravu veľmi citlivé. Sú prezývaní aj potravinoví špecialisti, ich stravu tvoria prevažne listy alebo vetvy mäkkých drevín, vrátane borovice a smreku. Kŕmenie ľudskou stravou je pre ne veľmi nebezpečné. Pitva žiaľ potvrdila predpoklad ošetrovateľov, že samicu losa usmrtili nezodpovední návštevnícii ZOO a zomrela na koliku a zápal tenkého a hrubého čreva. Zápal bol spôsobený pôsobením nevhodnej stravy. „Prípad je o to smutnejší, že samica losa bola v polovici gravidity a čakala dvojčatá“, uviedli ošetrovatelia.

Tento ohavný čin spôsobil nielen chovateľskú stratu ale aj psychickú ujmu chovateľom a ostatným zvieratám vo výbehu. Napriek tomu, že návštevníkov neustále upozorňujú aby zvieratá v žiadnom prípade nekŕmili, vždy sa nájdu ľudia, ktorí toto pravidlo ignorujú.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články