Sobota, 28. január 2023. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Pápež František kritizoval zákony týkajúce sa LGBTQ: Byť homosexuálom nie je zločin, tvrdí

Pápež František o homosexualiteGaléria fotiek (2)
Pápež František o homosexualite
Zdroj: TASR/AP Photo/Andrew Medichini, pixabay

VATIKÁN - Pápež František kritizoval zákony kriminalizujúce homosexualitu ako "nespravodlivé" a povedal, že Boh miluje všetky svoje deti také, aké sú. Vyzval tiež katolíckych biskupov, ktorí tieto zákony podporujú, aby privítali LGBTQ ľudí v cirkvi. "Byť homosexuál nie je zločin," uviedol pápež v interview pre tlačovú agentúru AP, zverejnenom v stredu.


Pápež František pripustil, že katolícki biskupi v niektorých častiach sveta podporujú zákony, ktoré kriminalizujú homosexualitu alebo diskriminujú komunitu LGBTQ ľudí. Takéto postoje však pripísal kultúrnemu prostrediu a uviedol, že biskupi musia prejsť procesom zmeny, aby potom uznali dôstojnosť každého človeka. "Títo biskupi musia prejsť procesom konverzie (premeny)," povedal František. Dodal, že by mali poskytovať "láskyplnosť, útechu, pretože Boh ju dáva každému z nás".

Pápež František
Galéria fotiek (2)
Pápež František
Zdroj: TASR/AP Photo/Domenico Stinellis

Približne 67 krajín alebo jurisdikcií po celom svete kriminalizuje konsenzuálnu sexuálnu aktivitu ľudí rovnakého pohlavia, pričom 11 z týchto krajín môže alebo aj udeľuje trest smrti. Uvádza to organizácia The Human Dignity Trust, ktorá pracuje na ukončení takýchto zákonov. Experti tvrdia, že aj keď sa tieto zákony neuplatňujú v praxi, prispievajú k utrpeniu, stigmatizácii a násiliu proti LGBTQ ľuďom.

Opakovaná výzva na ukončenie platnosti zákonov týkajúcich sa LGBTQ

OSN opakovane vyzvala na okamžité ukončenie platnosti zákonov kriminalizujúcich homosexualitu s tým, že porušujú práva na súkromie a slobodu pred diskrimináciou a sú porušením povinnosti krajín chrániť práva všetkých ľudí bez ohľadu ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu, a to na základe medzinárodného práva. František označil takéto zákony za "nespravodlivé" a katolícka cirkev môže a mala by pracovať na ich zrušení. "Musí sa to urobiť, musí," dodal.

Rozlišujme medzi hriechom a zločinom

Pápež v utorok v dlhom rozhovore s AP vo svojej rezidencii vo Vatikáne povedal, že treba rozlišovať medzi zločinom a hriechom, pokiaľ ide o homosexualitu. "Byť homosexuálom nie je zločin," uviedol a dodal: "Áno, je to hriech. Dobre, ale v prvom rade rozlišujme medzi hriechom a zločinom." "Je to tiež hriech nedostatku lásky k blížnemu, jeden k druhému," povedal.

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články