Streda24. júl 2024, meniny má Vladimír, zajtra Jakub

Európsky parlament po škandále Katargate zmrazil legislatívne spisy týkajúce sa Kataru

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP Photo/Jean-Francois Badias)

BRUSEL/ŠTRASBURG - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok v reakcii na nedávne obvinenia niektorých poslancov a asistentov poslancov z účasti na škandále Katargate vyzvali pozastaviť všetky práce na legislatívnych spisoch týkajúcich sa Kataru.

Po utorňajšej rozprave EP vo štvrtok prijal uznesenie o podozreniach z korupcie s údajnou účasťou Kataru a o potrebe väčšej transparentnosti v inštitúciách EÚ. Za uznesenie zahlasovalo 541 poslancov, dvaja boli proti a traja sa zdržali. Europoslanci vyjadrili zdesenie nad obvineniami, že niektorí súčasní a bývalí členovia EP a zamestnanci sú zapojení do korupcie, prania špinavých peňazí a účasti v zločineckej organizácii. Prisľúbili, že EP bude plne spolupracovať s vyšetrovateľmi.

Zmrazeniesa dotkne aj liberalizácie vízového režimu

Zároveň skritizovali skutočnosť, že vnútorné systémy europarlamentu nedokázali zabrániť korupcii. Poslanci údajné pokusy o korupciu zo strany Kataru označili za vážne zahraničné zasahovanie do európskej demokracie. Zmrazenie legislatívnych spisov sa dotkne napríklad liberalizácie vízového režimu a dohody EÚ o letectve s Katarom, ako aj plánovaných návštev, kým sa záležitosť nevyjasní. Europoslanci tiež žiadajú dočasné pozastavenie vydávania bezpečnostných preukazov pre predstaviteľov lobujúcich za katarské záujmy.

Viac o téme: ZmrazenieKatarEurópsky parlamentŠkandál KatargeLegislatívne spisy
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu