Pondelok4. december 2023, meniny má Barbora, Barbara, zajtra Oto

Viete ako vznikla budova parlamentu? Rátalo sa len s jednou stranou, zasadanie dvakrát ročne a iné bizarnosti

Nazrite za oponu parlamentu. Zobraziť galériu (7)
Nazrite za oponu parlamentu. (Zdroj: TASR - Martina Kriková, Gettyimages.com)

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR prijali v roku 2022 spolu 179 zákonov, v celom uplynulom volebnom období ich zatiaľ schválili 471. Vyplýva to zo štatistík zverejnených na webe parlamentu. Záverom roka sa rovno pozrieme na minulosť budovy parlamentu. Jej stavba začala ešte v minulom režime.

Budovu parlamentu pôvodne stavali pre potreby komunistického režimu (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

Poslanci tento rok schválili takmer 180 zákonov

V uplynulom roku bolo z celkového počtu prijatých zákonov 110 vládnych, 69 bolo poslaneckých. Dvadsať legislatívnych zmien prešlo v skrátenom legislatívnom konaní.

Najviac zákonov sa v tomto roku schválilo na 75. schôdzi, a to 39. O niečo menej, teda 34 zmien, prijal parlament na 78. schôdzi. Najmenej, len jednu zmenu, odsúhlasili poslanci podľa štatistík na 59. schôdzi. Týkala sa situácie na Ukrajine.

Viete ako vznikla budova
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: TASR/Martina Kríková)

Začali s ňou ešte za socializmu

Súčasnú budovu parlamentu v tesnej blízkosti Bratislavského hradu začali stavať ešte za socializmu. Pôvodne nemala byť celoštátnym parlamentom, ale iba slovenským v rámci spoločného štátu. Budova teda nebola ideálna pre potreby samostatného štátu a demokratického zriadenia. To prinieslo neskôr aj komplikácie. Niektoré úvahy po novembri 1989 hovorili aj o zbúraní staveniska. Budovu dokončili v roku 1993.

Ako uviedol Ľubomír Adamišin z odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR, dôvodom na stavbu novej budovy bola pravdepodobne nevyhovujúca kapacita. Predtým sídlil parlament na Župnom námestí v Bratislave. Budovu parlamentu na hradnom kopci naplánovali a začali stavať ešte v socialistickom Československu. "Stavebné práce sa začali v júni 1986. Podľa pôvodných plánov mala byť budova hotová už v septembri 1991. Všetko však zmenili novembrové udalosti v roku 1989," pripomenul Adamišin.

Viete ako vznikla budova
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: TASR/Martina Kríková)

Po Nežnej revolúcii sa odborná aj laická verejnosť rozdelili na dva tábory. "Jedni boli za dokončenie budovy, druhí boli však zásadne proti. Vnímali ju totiž ako symbol komunistického režimu. Tí najväčší odporcovia sa dokonca domáhali toho, aby bolo stavenisko zrovnané so zemou," pripomenul. Menej radikálni odporcovia navrhovali predaj. Adamišin spomína, že údajne chcel stavenisko za symbolickú jednu korunu odkúpiť americký finančník a filantrop maďarského pôvodu George Soros.

"Mal predstavu, že tu bude sídlo tzv. Stredoeurópskej univerzity. Ak by sa tieto jeho plány zrealizovali, rokovacia sála by bola vysokoškolská aula," povedal. Dnes sídli Stredoeurópska univerzita vo Viedni, kam sa presťahovala z Budapešti.

Viete ako vznikla budova
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: TASR/Martina Kríková)

Stavbu dokončili v prvej polovici 90. rokov 

Na približne jeden rok robotníci zo stavby odišli. Po rôznych peripetiách sa napokon rozhodlo o jej dokončení. Stavebné práce ukončili koncom roka 1993 a 25. mája 1994 sa v rokovacej sále konalo prvé slávnostné zasadnutie.

Viete ako vznikla budova
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: TASR/Martina Kríková)

Adamišin skonštatoval, že nová budova nie je ideálna pre fungovanie demokratického parlamentu a samostatného štátu. Mala byť určená len pre jeden z troch parlamentov. "V Prahe bol celoštátny parlament, tzv. Federálne zhromaždenie, Česi mali českú národnú radu a my slovenskú národnú radu," pripomenul s tým, že všetky mali len formálne postavenie. "O všetkom dôležitom sa rozhodovalo na ústrednom výbore komunistickej strany," povedal.

Zasadanie len dvakrát do roka

Parlament v tej dobe zasadal len asi dvakrát do roka, išlo o jarné a jesenné zasadnutie. Spôsob rokovania a formálnosť neprinášala veľké nároky na priestorové zabezpečenie a technické vybavenie, čo sa neskôr ukázalo ako problém.

Viete ako vznikla budova
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: TASR/Martina Kríková)

Pri projektovaní sa rátalo len s jednou stranou - s komunistami

Novú budovu naprojektovali pre systém jednej politickej sily - komunistickej strany. Je v nej napríklad nedostatok menších miestností, keďže počas režimu sa dostali do parlamentu zástupcovia jednej strany. V súčasnosti existuje viacero poslaneckých klubov a aj počet výborov je vyšší. Nepočítalo sa s tým, že raz do parlamentu zasadnú zástupcovia šiestich či siedmich politických strán a každá bude potrebovať svoje zázemie, miestnosť, kde rokujú. "Dlhé roky dokonca poslanci nemali ani vlastné kancelárie. Potom sa pristúpilo k výstavbe budovy na západnej hradnej terase v tesnej blízkosti hradného paláca, kde sa nachádza 145 poslaneckých kancelárií," priblížil. Predseda parlamentu a podpredsedovia majú svoje väčšie sekretariáty priamo v budove parlamentu.

Viete ako vznikla budova
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: TASR/Martina Kríková)

Na konci éry socializmu bolo v politike aj medzi novinármi menej žien. Tomu sa prispôsobili aj architekti pri stavbe budovy. Adamišin pripomenul, že v budove NR SR je menej sociálnych zariadení pre ženy. "Aj moderné tlačové stredisko dole bola pôvodne len chodba. Je tam dodatočne prirobená sadrokartónová stena," doplnil.

Viac o téme: ZákonySúhrnSumárParlamentRok 2022
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu