Streda, 28. september 2022. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michael, Michaela.

MIMORIADNY ONLINE V meste Izium našli masový hrob: Rusko musí niesť zodpovednosť, tvrdí Zelenskyj

Ukrajinské mesto Izium.Galéria fotiek (7)
Ukrajinské mesto Izium.
Zdroj: SITA/AP Photo/Evgeniy Maloletka

KYJEV - Spojené štáty vo štvrtok zaviedli nové sankcie voči desiatkam jednotlivcov a spoločností, ktoré podporovali ruskú vojnu na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a Reuters.


Naživo z Ukrajiny

Súhrn vojny na Ukrajine - Deň č. 204

ONLINE

22:00 Dnešný online sa končí

21:47 Belgicko oznámilo nový balík vojenskej pomoci Ukrajine za 12 miliónov eur. Uviedol to belgický minister obrany Ludivine Dedonder.

21:45 Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v rozhovore pre Kyjev Independent povedala, že je len na Ukrajine, aby rozhodla, za akých podmienok sa vojna skončí. „Podmienky určuje Ukrajina. Je to vaše rozhodnutie,“ povedal Ursula von der Leyenová

21:36 Zabavenie celého Donbasu zostáva hlavným vojnovým cieľom Ruska. Ruský diktátor Vladimir Putin na summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu v Uzbekistane tvrdil, že ruská armáda napriek ukrajinskej protiofenzíve dobýva „viac a viac území“.

21:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa bude môcť prihovoriť k účastníkom zasadnutia Valného zhromaždenia OSN prostredníctvom videonahrávky. Príslušnú výnimku mu v piatok schválila väčšina členských štátov svetovej organizácie, informujú o tom agentúry DPA a AFP. Za uznesenie hlasovalo 101 zo 193 členských štátov OSN, sedem bolo proti a 19 sa zdržalo hlasovania. Osobná účasť Zelenského na všeobecnej rozprave VZ OSN budúci týždeň sa tak zdá čoraz menej pravdepodobná.

Výnimka platí len pre ukrajinského prezidenta. Umožňuje mu zaslať vopred nahratý videoprejav vzhľadom na okolnosti, ktoré nemôže ovplyvniť, teda prebiehajúcu vojnu v jeho krajine. Bielorusko neuspelo s pozmeňovacím návrhom, aby možnosť videopríhovoru dostali všetky krajiny.

20:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že na telách z masového pohrebiska v ukrajinskom Iziume boli nájdené dôkazy mučenia. Mesto prednedávnom dobyla späť ukrajinská armáda. Informujú o tom agentúry AP a AFP.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj
Galéria fotiek (7)
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: Facebook/Володимир Зеленський

20:31 V ukrajinskej Charkovskej oblasti bolo počas ruskej okupácie mučených a zabitých vyše 1000 civilistov, povedal podľa portálu Interfax-Ukrajina ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec. V oblasti sa po odchode ruských vojakov našlo 10 mučiarní, uviedol aj podľa ruskojazyčného webu BBC šéf ukrajinskej polície Ihor Klymenko.

20:25 Rusko bude ďalej pokračovať vo svojej ofenzíve na ukrajinskom Donbase nehľadiac na pokusy Kyjeva o protiútok, vyhlásil dnes podľa agentúry TASS ruský prezident Vladimir Putin, ktorý je v uzbeckom Samarkandu na summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO). Pred novinármi ruský prezident tiež vyhlásil, že plán "špeciálnej vojenskej operácie", ako Moskva svoju inváziu označuje, zostáva rovnaký a nemení sa.

MIMORIADNY ONLINE V meste Izium našli masový hrob: Rusko musí niesť zodpovednosť, tvrdí Zelenskyj

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články