Sobota, 1. október 2022. Meniny má Arnold, zajtra Levoslav.

Putinovo správanie ukazuje, že ruská invázia na Ukrajine zlyháva, tvrdí kanadský premiér Trudeau

Justin TrudeauGaléria fotiek (2)
Justin Trudeau
Zdroj: SITA/Sean Kilpatrick/The Canadian Press via AP

NEW YORK - Nariadenie vojenskej mobilizácie a vyhrážky o použití jadrových zbraní ukazujú, že invázia Ruska na Ukrajine zlyháva. V stredu to vyhlásil kanadský premiér Justin Trudeau. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.


"Kanada odsudzuje Putinovo nezodpovedné stupňovanie vojny; jeho čiastočná vojenská mobilizácia, jeho vyhrážky jadrovými zbraňami, ako aj urýchlené referendá pokúšajúce sa o pripojenie častí Ukrajiny (k Rusku) sú neprijateľné," povedal Trudeau novinárom v New Yorku, kde sa zúčastňuje na Valnom zhromaždení OSN.

Justin Trudeau
Galéria fotiek (2)
Justin Trudeau
Zdroj: SITA/Sean Kilpatrick/The Canadian Press via AP

"Putinovo správanie len ukazuje, že jeho invázia zlyháva," uviedol Trudeau. Putin v stredu v televíznom prejave oznámil prvú vojnovú mobilizáciu v Rusku od druhej svetovej vojny a plán na pripojenie častí Ukrajiny. Vyhrážal sa tiež použitím jadrových zbraní na obranu Ruska a varoval: "Toto nie je bluf."

Trudeau povedal, že Putinova mobilizácia záložníkov je "krokom bližšie k priznaniu toho, čo nechcel pred Rusmi priznať..., je dôkazom toho, že veci nejdú podľa jeho plánu". Vyhrážky jadrovými zbraňami však treba brať vážne a západní spojenci "im musia veľmi pevne vzdorovať", dodal. Kanada bude ďalej podporovať Kyjev posilňovaním svojich sankcií proti Rusku a posielaním vojenskej pomoc Ukrajine, zdôraznil Trudeau.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články