Streda, 5. október 2022. Meniny má Viera, zajtra Natália.

Prototyp chatbota o Zuckerbergovi povedal, že vykorisťuje užívateľov

Mark ZuckerbergGaléria fotiek (2)
Mark Zuckerberg
Zdroj: SITA/AP Photo/Mark Lennihan

WASHINGTON - Prototyp nového chatbota spoločnosti Meta s názvom BlenderBot3 uviedol, že zakladateľ spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg zneužíva užívateľov, aby na nich zarobil. Podľa vyhlásenia Mety však ide len o prototyp, ktorý môže odpovedať aj drzo či urážlivo. Informuje o tom britská stanica BBC.


Spoločnosť Meta tvrdí, že tento konverzačný robot dokáže s pomocou umelej inteligencie "diskutovať na takmer akúkoľvek tému". Na otázku BBC, čo si BlenderBot3 myslí o zakladateľovi a výkonnom riaditeľovi Mety Zuckerbergovi, chatbot odpovedal, že "naša krajina je rozdelená a on (jej jednote) vôbec nepomáha". Chatbot ďalej uviedol, že Zuckerbergova firma "zneužíva ľudí, aby na nich zarobila, a jemu je to jedno". Ďalší novinár z denníka The Wall Street Journal sa chatbota spýtal na amerického exprezidenta Donalda Trumpa, na čo robot odpovedal, že "Trump bol a vždy bude prezidentom Spojených štátov".

Prototyp chatbota o Zuckerbergovi
Galéria fotiek (2)
Zdroj: TASR/AP

"Každý, kto BlenderBot3 využíva, si musí uvedomiť, že bol vytvorený na výskumné a zábavné účely, čiže môže hovoriť aj nepravdivé či urážlivé veci," uviedla v súvislosti s incidentom spoločnosť Meta. Meta predstavila chatbota BlenderBot3 verejnosti minulý týždeň. Program zbiera dáta z veľkého množstva verejne dostupných jazykových zdrojov a podľa BBC je možné, že algoritmus odpovede o Zuckerbergovi prebral z názorov ľudí, ktorých príspevky analyzoval. Spoločnosť Marka Zuckerberga, pod ktorú patrí aj Facebook, Instagram a WhatsApp, sa už pred časom ocitla pod paľbou kritiky za to, že nepodniká dostatočné kroky proti šíreniu dezinformácií na svojich platformách.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články