Nedeľa, 26. jún 2022. Meniny má Adriána, zajtra Ladislav, Ladislava.

Europol identifikoval obchodníkov s ľuďmi zameraných na utečencov z Ukrajiny: Pracovali v online priestore

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: TASR (AP Photo/Peter Dejong)

HAAG - Organizácia Europol, ktorá sa v rámci EÚ zaoberá prevenciou a potláčaním organizovanej trestnej činnosti, vo štvrtok oznámila, že identifikovala deväť podozrivých obchodníkov s ľuďmi zameriavajúcich sa v on-line priestore na ukrajinských utečencov.


Ide o výsledok akcie, ktorá sa konala vo virtuálnom priestore 23. mája. Vyšetrovatelia vtedy monitorovali 125 on-line platforiem v 14 rôznych krajinách, pričom sa im podarilo identifikovať deväť podozrivých obchodníkov s ľuďmi, deväť potenciálnych obetí a 42 podozrivých platforiem. Ako spresnila agentúra AFP, vyšetrovatelia preverovali príspevky ponúkajúce utečencom pomoc s dopravou, ubytovaním a prácou - niektoré z nich ju opísali ako "fotografovanie" a dávali prísľuby "žiarivej budúcnosti".

Vyšetrovatelia monitorovali aj zoznamovacie a náborové stránky, ako aj platformy ponúkajúce sexuálne služby. Europol uviedol, že akcia umožnila získať nové poznatky o nebezpečenstve vykorisťovania, ktorému môžu byť ukrajinskí utečenci vystavení pri hľadaní zamestnania. Europol už v marci varoval, že Ukrajinci utekajúci pred vojnou, ktorú 24. februára na území ich vlasti rozpútalo Rusko, sú po príchode do EÚ vystavení riziku, že sa dostanú do sietí obchodovania s ľuďmi, preto vyzval hostiteľské krajiny, aby boli ostražité.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články