Streda21. február 2024, meniny má Eleonóra, zajtra Etela

Irak repatrioval 4000 svojich občanov: Boli uviaznutý na bieloruských hraniciach

Iracký minister zahraničných vecí Fuád Husajn
Iracký minister zahraničných vecí Fuád Husajn (Zdroj: SITA/AP Photo/Khalid Mohammed)

BAGDAD - Irak v uplynulých týždňoch repatrioval takmer 4000 svojich občanov, ktorí v priebehu uplynulých týždňov uviazli na bieloruských hraniciach s členskými štátmi Európskej únie - Poľskom, Litvou a Lotyšskom, uviedol v nedeľu iracký minister zahraničných vecí.

Iracká vláda od 18. novembra zorganizovala "desať letov z Bagdadu do Bieloruska" s cieľom repatriovať svojich občanov, povedal na tlačovej konferencii v Bagdade so svojím litovským náprotivkom iracký minister zahraničných vecí Fuád Husajn. "Podarilo sa nám repatriovať približne 4000 Iračanov, ktorí uviazli na bieloruských hraniciach s Poľskom, Litvou a Lotyšskom," uviedol Husajn.

Hovorca irackého ministerstva zahraničných vecí neskôr pre tlačovú agentúru AFP uviedol, že "3817 irackých migrantov bolo repatriovaných z Bieloruska a 112 z Litvy". Lety všeobecne smerovali do irackého autonómneho regiónu v Kurdistane, odkiaľ pochádza veľa potenciálnych migrantov, a potom pokračovali do tureckého Bagdadu. Šéf litovskej diplomacie Gabrielius Landsbergis, ktorý sa taktiež stretol s irackým premiérom Mustafom Kázimím, vyhlásil, že chce "priniesť nové nápady na spoluprácu" s Irakom.

Západ obviňuje Bielorusko

Od minulého leta sa tisíce migrantov, najmä z Blízkeho východu a Iraku, utáborujú na hraniciach medzi Bieloruskom a EÚ, často v ťažkých podmienkach, a pokúšajú sa dostať do bloku. Západ obviňuje Bielorusko, že prilákalo migrantov k hraniciam ako pomstu za sankcie voči režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Bielorusko toto tvrdenie podľa AFP poprelo a skritizovalo Európsku úniu (EÚ) za neprijatie migrantov.

Viac o téme: HraniceObčaniaBieloruskoIrakRepatriácia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu