Piatok, 21. január 2022. Meniny má Vincent, zajtra Zora, Zoran, Auróra.

KORONAVÍRUS Európska agentúra pre lieky odporučila schváliť protizápalový liek na liečbu covidu

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com

AMSTERDAM - Európska agentúra pre lieky (EMA) v pondelok odporučila schváliť používanie protizápalového lieku RoActemra na liečbu dospelých ľudí hospitalizovaných s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. Informovala o tom tlačová agentúra AP.


Rozhodnutie tejto liekovej agentúry Európskej únie, ktoré musí potvrdiť Európska komisia ako výkonný orgán EÚ, rozširuje používanie lieku RoActemra, vyrábaného švajčiarskou farmaceutickou spoločnosťou Roche, ktorým sa v súčasnosti liečia formy artritídy (zápalového ochorenia kĺbov).

EMA so sídlom v holandskom hlavnom meste Amsterdam uviedla, že liek sa teraz môže používať u dospelých pacientov chorých na covid, ktorých v súčasnosti liečia kortikosteroidmi (čiže kortikoidmi) a vyžadujú si doplnkový kyslík alebo umelú pľúcnu ventiláciu. Liek, podávaný vnútrožilovo, potláča proteín nazývaný interleukín 6, ktorý sa často vyskytuje v nadmernom množstve u pacientov s covidom.

Ilustračné foto
Galéria fotiek (2)
Zdroj: Getty Images

Ako EMA napísala, výskum medzi 4116 hospitalizovanými dospelými ľuďmi s ťažkým priebehom covidu ukázal, že liečba prípravkom RoActemra pridaná k štandardnej liečbe znižuje riziko smrti v porovnaní len so samotnou štandardnou liečbou.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články