Piatok, 7. október 2022. Meniny má Eliška, Elisa, zajtra Brigita.

Zemanove práva v nemocnici nikto neporušuje, zhodnotil ombudsman

Galéria fotiek (2)
Zdroj: TASR - Martin Baumann

PRAHA - Práva hospitalizovaného českého prezident Miloša Zemana nie sú porušované, povedal v pondelok verejný ochranca práv Stanislav Křeček po návšteve hlavy štátu v nemocnici. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz.


"Presvedčil som sa, že prezidentovi je, samozrejme, poskytovaná všetka lekárska starostlivosť, ktorú nevyhnutne potrebuje. A môžem povedať, že podľa mojej skúsenosti v tejto chvíli nie je prezident nijako obmedzený vo svojich právach, v prijímaní návštev a v komunikácii s nimi," uviedol ombudsman v tlačovej správe. "Prial by som si, aby bola zachovaná dôstojnosť osoby prezidenta a jeho úradu a súčasne vytvorený mechanizmus, ktorý by umožňoval potrebnú správu štátu," dodal.

Křeček tiež vyzval ústavných činiteľov, aby viedli "racionálnu, dôstojnú a vecnú diskusiu", ktorá by podľa neho prispela k ústavnému riešeniu situácie okolo zdravotného stavu prezidenta republiky. Zeman je v Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) hospitalizovaný od 10. októbra, keď bol do nemocnice prevezený v zjavne bezvládnom stave zo zámku v Lánoch. Podľa jeho ošetrujúceho lekára a riaditeľa ÚVN Miroslava Zavorala sú príčinou hospitalizácie komplikácie, ktoré sprevádzajú Zemanove chronické zdravotné ťažkosti.

Zemanove práva v nemocnici
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek

Hlavu štátu v nemocnici navštívil predseda Snemovne Radek Vondráček, čo vyvolalo rozporuplné reakcie, pripomína iDNES. Zúčastnení sa navyše nedokážu zhodnúť na tom, kto Vondráčka k prezidentovi odprevadil. Nemocnica sa následne dištancovala od slov predsedu Snemovne, podľa ktorého je Zeman schopný vykonávať úrad hlavy štátu. Predseda českého Senátu Miloš Vystrčil v pondelok na základe nemocničnej správy oznámil, že Zeman nie je schopný vykonávať svoju funkciu.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články