Sobota, 29. január 2022. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

KORONAVÍRUS Česká vláda zvažuje sprísnenie opatrení: Covidpasy možno budú priepustkou do práce

Očkovanie Galéria fotiek (2)
Očkovanie
Zdroj: SITA/AP Photo/Jean-Francois Badias

PRAHA - V prípade ďalšieho zhoršovania situácie so šírením koronavírusu zváži česká vláda sprísnenie opatrení. Jednou z možností je, aby do práce smeli chodiť iba ľudia s covidpasom – teda potvrdením o zaočkovaní alebo prekonaní covidu, prípadne s negatívnym testom, ktorý by si však museli sami zaplatiť.


Po pondelkovom rokovaní ústredného krízového štábu to oznámil jeho predseda, odchádzajúci minister vnútra Jan Hamáček, informoval portál Novinky.cz. "Ministerstvo práce a sociálnych vecí pripravuje výklad príslušného paragrafu zákonníka práce za týmto účelom," uviedol Hamáček. Na začiatku novembra plánujú plošné testovanie v školách v okresoch s týždenným výskytom nákazy vyšším než 300 prípadov na 100.000 obyvateľov. Podľa aktuálnych údajov sa to bude týkať ôsmich okresov v Olomouckom a Moravsko-sliezskom kraji.

Green pass v Taliansku
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/AP Photo/Antonio Calanni

Hamáček tiež informoval, že napriek rozhodnutiu súdu o zrušení povinnosti vypĺňať príjazdový formulár pri návrate do ČR sa táto povinnosť zachová. "Ministerstvo zdravotníctva doplní odôvodnenie," povedal. V ČR pribudlo za nedeľu približne 1820 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je o tisícku viac než pred týždňom. Pre Český rozhlas to v pondelok uviedol riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Ladislav Dušek. Rastie aj počet hospitalizovaných, avšak tých v ťažkom stave výrazne nepribúda – v celej krajine ich je menej než 140.

Od pondelka začali v Česku platiť prísnejšie opatrenia. Po novom treba nosiť respirátory vo všetkých vnútorných priestoroch vrátane pracovísk. Na pracovisku ich musia nosiť všetci ľudia, ktorí nedodržia rozostup jedného a pol metra od kolegov. Ďalšie zmeny v opatreniach prídu od 1. novembra. Personál reštaurácií bude musieť kontrolovať u hostí doklad o bezinfekčnosti. Nebude to musieť byť hneď pri vchode, stačí vo chvíli, keď sa hostia usadia.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články