Nedeľa, 17. október 2021. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Používate dezodoranty? Hrozivý výsledok štúdie! Táto zložka má byť zodpovedná za smrteľné ochorenie

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
14.10.2021 20:00

PARÍŽ- Hliníkové soli, ktoré obsahuje väčšina dezodorantov, spôsobujú v bunkách škrečkov podobné zmeny, aké je možné pozorovať u takmer všetkých ľudských nádorov. Vyplýva to zo štúdie, o ktorej informoval denník Le Monde.


KORONAVÍRUS Štúdia k mozgovým trombózam: Smrteľným následkom očkovania sa dá zabrániť

Tím vedcov z Oxfordskej univerzity a švajčiarskej súkromnej nemocnice Clinique des Grangettes vystavil hliníkovým soliam bunky škrečka, vrátane buniek mliečnej žľazy. Biológ Stefan Madriota a onkológ André-Pascal Sappino zistili, že kov prenikal do buniek a spôsoboval v nich takzvanú nestabilitu genómu, ktorá patrí medzi základné znaky nádorov.

Títo vedci už skôr zistili, že bunky myší vystavené podobnej koncentrácii hliníka ako prsné žľazy ľudí, ktorí používali dezodoranty, mutoval v agresívne nádory, ktoré sa rýchlo šírili.

Používate dezodoranty? Hrozivý výsledok
Zdroj: Getty Images

"Vykonaný výskum ukazuje, že hliník mení DNA buniek spôsobmi, ktoré sú pozorované u karcinogénnych látok, a potvrdzuje tak svoj karcinogénny potenciál," uviedli vedci v štúdii publikovanej v odbornom časopise International Journal of Molecular Sciences. Podľa autorov štúdie by verejnosť mala brať vážne spojitosti medzi používaním dezodorantov a nárastom rakoviny prsníka v posledných rokoch. "Viac ako 80 percent nádorov sa nachádza vo vonkajšej časti žľazy, v blízkosti podpazuší," povedal Sappino rozhlasovej stanici France Inter.

Potrebné sú ďalšie štúdie

Vedec však uznal, že výsledky, ktoré sa preukázali u škrečkov a myší, nemožno jednoducho vztiahnuť aj na ľudí. Na stanovenie skutočnej príčinnej súvislosti medzi používaním dezodorantov obsahujúcich hliníkové soli a výskytom rakoviny prsníka u ľudí je podľa neho potrebné vykonať dlhodobé štúdie užívateľov týchto produktov.

Používate dezodoranty? Hrozivý výsledok
Zdroj: gettyimages.com

Vedecký výbor pre bezpečnosť spotrebiteľov (VVBS), ktorý funguje ako poradný orgán Európskej komisie, v správe z marca 2020 uviedol, že dezodoranty nepredstavujú zdravotné riziko, pokiaľ je ich koncentrácia hliníka nižšia ako 10,6 percenta pre spreje a 6,25 percenta pre ostatné, napríklad tyčinkové alebo guľôčkové. Dostupné dezodoranty majú nižšie koncentrácie hliníka, než akú VVBS uvádza ako nebezpečnú. Výbor tiež dodal, že "systémové vystavenie hliníku prostredníctvom každodenných aplikácií kozmetiky významne neprispieva k telesnej záťaži hliníkom z iných zdrojov".

Francúzska Národná agentúra pre bezpečnosť liekov a zdravotníckych výrobkov (ANSM) došla v roku 2011 k záveru, že neexistujú žiadne dôkazy pre súvislosť medzi vystavením kože hliníku a rozvojom rakoviny. ANSM však odporučila obmedziť koncentráciu hliníka v kozmetických prípravkoch na 0,6 percenta a nepoužívať výrobky obsahujúce hliník bezprostredne po holení alebo na poškodenú pokožku, pretože absorpcia je v týchto prípadoch väčšia.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články