Nedeľa, 17. október 2021. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

KORONAVÍRUS Nová vlna pandémie? Holandská vláda má obavy, zvýšila stupeň výstrahy

Pandémia koronavírusu
Pandémia koronavírusu
Zdroj: SITA/Zoltan Balogh/MTI via AP, file
14.10.2021 07:54

AMSTERDAM - Holandská vláda sa pre výrazný nárast prípadov nákazy koronavírusom, ku ktorému došlo za posledný týždeň, obáva blížiacej sa novej vlny ochorenia COVID-19. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.


V Holandsku aktuálne evidujú o 62 percent viac nakazených než minulý týždeň. Podľa tamojšieho inštitútu pre verejné zdravie a životné prostredie (RIVM) ide o najväčší nárast od polovice júla. Len v stredu pritom RIVM hlásil denný prírastok 3746 prípadov nakazených, čo je takmer dvojnásobne viac, než prírastok evidovaný minulú stredu.

Výrazne sa zvýšil aj počet osôb hospitalizovaných s covidom. V krajine momentálne evidujú 524 hospitalizovaných covidových pacientov, vrátane 137 ľudí, ktorí sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Vláda v súvislosti s rizikom nákazy zvýšila v celej krajine stupeň výstrahy na "znepokojivý", píše DPA.

KORONAVÍRUS Nová vlna pandémie?
Zdroj: TASR/DPA

Väčšinu z nakazených evidujú vo veľkých mestách. Miera infekčnosti je však vysoká aj na území obývanom protestantmi, konkrétne kalvínmi, známom aj pod označením biblický pás (De Bijbelgordel). DPA v tejto súvislosti pripomína, že miera zaočkovanosti je medzi kalvínmi veľmi nízka.

V 17-miliónovom Holandsku je dosiaľ proti covidu zaočkovaných približne 68 percent populácie, pričom medzi výlučne dospelým obyvateľstvom je miera vakcinácie až 83 percent. V tejto krajine od začiatku pandémie zaevidovali približne 2 milióny prípadov nákazy a vyše 18 tisíc súvisiacich úmrtí.


Galéria

Pandémia koronavírusu

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články