Nedeľa, 26. september 2021. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

Americký prezident sa stretol so Sviatlanou Cichanovskou: Vyjadril podporu bieloruskému ľudu

Sviatlana Cichanovská
Sviatlana Cichanovská
Zdroj: SITA/AP Photo/Robert Bumsted
28.07.2021 20:58

WASHINGTON - Americký prezident Joe Biden sa v stredu stretol v Bielom dome s líderkou bieloruskej opozície žijúcou v exile Sviatlanou Cichanovskou. Biden počas stretnutia podporil úsilie Bielorusov o demokraciu, píše agentúra AFP.


"Spojené štáty stoja pri bieloruskom ľude v jeho boji za demokraciu a dodržiavanie ľudských práv. Bolo mi cťou stretnúť sa v Bielom dome so Sviatlanou Cichanovskou," uviedol Biden na Twitteri. Cichanovská Bidenovi poďakovala za "silné znamenie solidarity s miliónmi nebojácnych Bielorusov, ktorí v mieri bojujú za svoju slobodu".

"Bielorusko je dnes v prvej línii boja medzi demokraciou a autokraciou. Svet stojí pri nás," napísala na Twitteri. Líderka bieloruskej opozície hovorila počas návštevy USA s viacerými predstaviteľmi americkej administratívy v snahe uistiť sa, že Spojené štáty podniknú aktívne kroky, ktoré pomôžu Bielorusom dosiahnuť demokratické zmeny. Minulý týždeň sa stretla vo Washingtone aj s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom, prezidentovým poradcom pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom i členmi Kongresu, ktorí prisľúbili vystupňovanie tlaku na bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Ministrovi zahraničných vecí zároveň predložila zoznam firiem, na ktoré podľa nej môžu USA uvaliť ďalšie sankcie. Cichanovská zopakovala, že vo vlaňajších prezidentských voľbách hladko zvíťazila, ale za oficiálneho víťaza bol úradmi vyhlásený Lukašenko, ktorý si tak zabezpečil šieste funkčné obdobie.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články