Piatok26. apríl 2024, meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

Členovia NATO potrebujú dôraznejšiu politiku voči Číne, tvrdí šéf Severoatlantickej aliancie

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg (Zdroj: SITA/AP/Francisco Seco)

MONTREAL - Lídri krajín Severoatlantickej aliancie by sa mali dohodnúť na dôraznejšom spoločnom postoji voči čoraz dominantnejšej Číne, uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v nedeľu pred summitom Aliancie v Bruseli.

V rozhovore pre kanadskú verejnoprávnu stanicu CBC Stoltenberg zdôraznil, že Čína má druhý najvyšší rozpočet rezortu obrany na svete, najväčšie námorné sily, pričom rozsiahle investuje do nového vojenského vybavenia, čo "ovplyvňuje našu bezpečnosť".

"Čína nevyznáva naše hodnoty. Vidíme to na tom, ako zasahujú proti demokratickým protestom v Hongkongu, ako utláčajú menšiny, akými sú Ujguri", i pri používaní moderných technológií na monitorovania svojho obyvateľstva "spôsobom, aký sme nikdy predtým nevideli", uviedol Stoltenberg.

"Z dôvodu tohto všetkého je dôležité, aby NATO... posilnilo našu politiku, pokiaľ ide o Čínu," dodal.

Jeho vyjadrenia prišli krátko po tom, ako skupina G7 v závere svojho summitu vyjadrila svoj dosiaľ najdôraznejší kolektívny postoj voči Číne, keď vyzvala Peking, aby "dodržiaval ľudské práva a základné slobody" a umožnil slobodnú plavbu v Juhočínskom mori.

Stoltenberg v interview uznal, že je dôležité, aby iné krajiny riešili spoločne s Čínou problémy ako klimatická zmena a kontrola zbrojenia. Odsúdil však, že Čína naďalej zadržiava dvoch kanadských občanov pre obvinenia zo špionáže, i celkové "agresívne reakcie" Pekingu na to, keď "niektorá krajina urobí niečo, čo sa im nepáči".

Šéf NATO okrem toho priznal, že počas predošlej americkej vlády prezidenta Donalda Trumpa prebiehali medzi spojencami v Aliancii aj "náročné diskusie". Zopakoval však, že NATO zostáva "mimoriadne pevné a silné".

Trump sa často sťažoval, že ďalší členovia NATO neprispievajú do rozpočtu Aliancie spravodlivým podielom, a dokonca údajne hovoril o odchode z tejto organizácie. Stoltenberg však povedal, že teraz "máme prezidenta USA, prezidenta (Joea) Bidena, ktorý je silne oddaný NATO, európskej bezpečnosti a je pripravený investovať viac do NATO".

Lídri NATO budú hovoriť aj o Rusku a klimatickej zmene

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v pondelok pred začiatkom summitu Aliancie upozornil na zhoršenie vzťahov s Ruskom a rastúci vplyv Číny.

"Naše vzťahy s Ruskom sú na najnižšom bode od konca studenej vojny," povedal Stoltenberg novinárom v Bruseli, kde sa v pondelok koná summit NATO. Dôvodom sú podľa Stoltenebrga "agresívne" kroky Ruska.      

"Som presvedčený, že lídri NATO potvrdia svoj postoj k Rusku založený na silnej obrane v kombinácii s dialógom," povedal.

Najvyšší predstaviteľ Aliancie takisto vyjadril presvedčenie, že šéfovia štátov a vlád členských krajín organizácie NATO využijú možnosť konzultovať záležitosti s americkým prezidentom Joeom Bidenom, ktorý sa na summite v Bruseli tiež fyzicky zúčastní – a že sa tak stane ešte pred Bidenovým stretnutím s ruským prezidentom Vladimirom Putinom (naplánované na 16. júna).

Témou summitu bude aj postoj NATO k Číne, s ktorou západní spojenci podľa Stoltenberga nie sú v stave studenej vojny, píše agentúra AFP. Spojenci sa však budú musieť prispôsobiť novým výzvam zo strany Pekingu.

"S Čínou musíme spolupracovať v oblastiach ako klimatická zmena a kontrola zbraní," povedal. Posilňovanie čínskej armády, jej rastúci vplyv a nátlakové správanie však podľa jeho slov predstavuje výzvy pre bezpečnosť Aliancie. "Musíme im čeliť spoločne ako Aliancia," zdôraznil.

Pripomenul, že lídri NATO sa v pondelok majú dohodnúť na iniciatíve NATO 2030, ktorej cieľom je posilniť spoločnú obranu, odolnosť a technologický pokrok Aliancie a "po prvý raz v dejinách NATO" pristúpiť ku klíme a bezpečnosti ako k dôležitej úlohe.

Viac o téme: SummitNATOJens StoltenbergJoe BidenAlianca
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu