Pondelok, 14. jún 2021. Meniny má Vasil, zajtra Vít.

Výborné správy: Protilátky po vakcíne proti KORONAVÍRUSU dosiahli neuveriteľné číslo!

Očkovanie vakcínou Pfizer
Očkovanie vakcínou Pfizer
Zdroj: SITA/AP Photo/Burhan Ozbilici
18.05.2021 22:26

LONDÝN - Už po prvej dávke očkovanie proti covidu-19 vakcínami Pfizer / BioNTech a AstraZeneca má protilátky vyše 96 percent ľudí. Po druhej dávke dokonca vyše 99 percent ľudí. Zistili to britskí vedci, ktorí skúmali účinnosť vakcín u viac ako 8000 očkovaných v Anglicku a Walese. Podľa ďalšieho prieskumu prináša očkovanie úľavu i ľuďom, ktorí majú dlhodobé zdravotné dôsledky po prekonaní choroby covid-19.


Obávaný indický variant KORONAVÍRUSU: Táto skupina ľudí by pred ním mala byť chránená!

Napísal o tom dnes denník The Guardian. Výskum ukázal, že v období od 28 do 34 dní po prvej dávke vakcíny malo protilátky 96,42 percenta očkovaných osôb. V rozmedzí sedem až 14 dní po druhej dávke vakcíny vzrástol podiel ľudí s protilátkami na 99,08 percenta.

VIDEO Lekár vysvetlil, ako funguje vakcinácia, kedy sa vytvorí imunita či kto sa má dať zaočkovať

Vedci z londýnskej University College, ktorí sú autormi štúdie o protilátkovej odpovede u očkovaných proti covidu-19, sa domnievajú, že jej výsledky sú "fantastické". "Viac ako deväť z desiatich dospelých v Británii, ktorí boli očkovaní (vakcínou) Pfizer či AstraZeneca, si vytvorilo protilátky počas mesiaca od prvej dávky," uviedla šéfka výskumného tímu Maddie Shrotriová. "To, ako dobre tieto vakcíny fungujú, je pozoruhodné, a to najmä s ohľadom na rýchlosť, ktorú boli vyvinuté. Ide o naozajstný úspech vedy tvárou v tvár najničivejšej pandémii za posledné storočie," dodala.

Očkovanie pomáha aj ľuďom s dlhodobým covidom

Očkovanie má podľa ďalšieho prieskumu pozitívny vplyv aj na ľudí, ktorí pociťujú dlhodobé zdravotné problémy po prekonaní covidu. Prieskum medzi viac ako 800 členmi podpornej skupiny, ktorá pacientov s takzvaným "dlhodobým covidom" združuje, ukázal, že 57 percent z nich pocítilo po podaní vakcíny úľavu. Väčšie zlepšenie potom zaznamenali tí, ktorí dostali vakcínu vyrobenú technológiou mediatorova RNA (mRNA), čo sú teraz napríklad očkovacie látky od firiem Pfizer / BioNTech či Moderna. Británia patrí k najrýchlejšie očkujícím krajinám na svete. V krajine sa 66 miliónmi obyvateľov už prvú dávku vakcíny dostala viac ako polovica z nich - skoro 37 miliónov ľudí. Obe dávky už má cez 20 miliónov obyvateľov.


Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
VIDEO: MZ SR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články