Utorok, 27. júl 2021. Meniny má Božena, zajtra Krištof.

Talianske tajné služby povedie po prvý raz žena: VIDEO Pôsobila aj v Bratislave!

Taliansky premiér Mario Draghi
Taliansky premiér Mario Draghi
Zdroj: TASR/Guglielmo Mangiapane/Pool via AP
13.05.2021 08:46

RÍM - Do čela talianskych spravodajských služieb po prvý raz vymenovali ženu - kariérnu diplomatku Elisabettu Belloniovú. V stredu to oznámil taliansky premiér Mario Draghi, ktorého citovala agentúra DPA.


Belloniová, ktorá už bola prvou ženou na hlavných postoch ministerstva zahraničných vecí, bude teraz viesť talianske spravodajské služby, ktoré informácie poskytujú priamo kabinetu. Ide o informácie zamerané na plnenie úloh v oblasti spravodajských a bezpečnostných záležitostí doma i v zahraničí, ako aj na kybernetickú bezpečnosť.

Belloniová sa dostala do povedomia verejnosti, keď v rokoch 2004 až 2008 viedla krízovú jednotku rezortu diplomacie. Preberala zodpovednosť za operácie týkajúce sa Talianov zranených alebo zabitých v zahraničí, či už pri útokoch alebo prírodných katastrofách. Bola prvou ženou, ktorá túto pozíciu zastávala. Elisabetta Belloniová sa narodila v Ríme v roku 1958. Na ministerstvo zahraničných vecí prvýkrát nastúpila v roku 1985 a pôsobila v rakúskej metropole Viedeň, ako aj v slovenskom hlavnom meste Bratislava. Naposledy pôsobila vo funkcii generálnej tajomníčky rezortu diplomacie, čo je najvyššia pozícia, ktorú tam môže kariérny diplomat zastávať. Aj tam bola prvou ženou, ktorá tento post obsadila.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/Coriella della Sera

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články