Sobota, 19. jún 2021. Meniny má Alfréd, zajtra Valéria.

Výzva členským štátom EÚ, aby pomohli Taliansku: K brehom krajiny dorazilo viac ako tisíc migrantov

Zdroj: SITA/AP Photo / Salvatore Cavalli
11.05.2021 10:09

BRUSEL - Eurokomisárka pre vnútorné veci Ylva Johanssonová v pondelok vyzvala členské štáty EÚ, aby preukázali solidaritu s Talianskom po tom, čo k jeho brehom cez víkend dorazilo na člnoch viac ako 1400 migrantov. Informovala o tom agentúra AFP.


"Vyzývam ďalšie členské štáty, aby podporili premiestnenie" migrantov, z ktorých mnohí pravdepodobne požiadajú o azyl, uviedla Johanssonová na mediálnej konferencii po boku vysokého komisára OSN pre utečencov Filippa Grandiho. "Viem, že je to v tejto pandemickej dobe ťažšie, ale myslím si, že je možné to zvládnuť, a teraz je čas preukázať solidaritu s Talianskom a pomôcť v tejto situácii," uviedla.

Výzva členským štátom EÚ,
Zdroj: SITA/AP Photo / Salvatore Cavalli

Migranti na palube približne 15 člnov priplávali na taliansky ostrov Lampedusa. Johanssonová v pondelok telefonicky hovorila s talianskou ministerkou vnútra Lucianou Lamorgeseovou a uviedla, že jej úrad je v kontakte s ďalšími krajinami EÚ a žiada ich, aby migrantov prijali.

Výzva členským štátom EÚ,
Zdroj: SITA/AP Photo / Salvatore Cavalli

Johanssonová a Grandi uviedli, že táto situácia ukázala potrebu prijatia nového paktu o migrácii a azyle, ktorý Európska komisia predstavila pred siedmimi mesiacmi. "Potrebujeme tiež dočasné opatrenie na riešenie situácie pred prijatím paktu," povedala eurokomisárka. Grandi dodal, že pokiaľ ide o migrantov, ktorí cez víkend dorazili do Talianska, "hovoríme o zvládnuteľných počtoch", ktoré sa majú prerozdeliť medzi členské krajiny Únie.


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články