Sobota, 19. jún 2021. Meniny má Alfréd, zajtra Valéria.

Známi ruskí agenti mali dostať nové fleky: Koniec špiónstva! Takto sa o nich vraj postaral Kremeľ

Anatolij Čepiga a Alexander Miškin
Anatolij Čepiga a Alexander Miškin
Zdroj: Policie ČR
06.05.2021 14:42

LONDÝN - Agenti ruskej vojenskej rozviedky GRU Alexander Miškin a Anatolij Čepiga, ktorí sú podozriví z podielu na explózii vo Vrběticiach či útoku na bývalého ruského spravodajského dôstojníka Sergeja Skripaľa a jeho dcéru v anglickom Salisbury, boli povýšení a pracujú pre Kremeľ. Vo videu zverejnenom na YouTube kanáli ruského opozičníka Alexeja Navaľného to uvádza investigatívny novinár skupiny Bellingcat Christo Grozev.


Odhalili detaily akcie vo Vrběticiach: FOTO Veľký význam pre Rusko, účasť až šesť členov komanda

"Jediné, čo môžem povedať, je, že sú zdraví a pracujú v štátnych službách. Dostali nové zamestnanie, pretože už ďalej nemôžu pracovať ako špióni," uviedol Grozev a dodal, že k záležitosti čoskoro zverejní viac informácií. "Sú z nich významní zastupitelia Kremľa, dá sa povedať, pre rôzne (ruské) regióny," uviedol novinár.

Praha 17. apríla oznámila, že z výbuchov v muničnom sklade vo Vrběticiah v roku 2014 sú dôvodne podozriví agenti GRU, vrátane Čepigu a Miškina. Oboch mužov zároveň podozrieva Británia, že v roku 2018 pod menami Alexander Petrov a Ruslan Boširov pricestovali do juhoanglického Salisbury, kde nervovo paralytickou látkou novičok otrávili Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliu.

Christo Grozev
Známi ruskí agenti mali
Zdroj: YouTube/Навальный LIVE

Obaja agenti sa na verejnosti naposledy objavili v septembri 2018, kedy v rozhovore s ruskou televíznou stanicou RT pripustili, že Salisbury navštívili ako turisti, zodpovednosť za útok ale odmietli.

Rozhovor agentov v ruskej RT
Známi ruskí agenti mali
Zdroj: TASR/AP

Grozev tiež pripomenul, že obom agentom bolo udelené najvyššie ruské vyznamenanie Hrdina Ruskej federácie. Mali ho v roku 2014 získať konkrétne za svoju úlohu pri operáciách na území Česka a Bulharska.


Galéria

Anatolij Čepiga a Alexander

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: ČTK
VIDEO: YouTube/Навальный LIVE

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články