Utorok, 18. máj 2021. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

KORONAVÍRUS Švédi ju nechcú: Stovky ampuliek vakcíny AstraZeneca končia v odpade

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Janos Vajda/MTI via AP
20.04.2021 21:58

ŠTOKHOLM - Vo Švédsku má skepticizmus voči koronavírusovej vakcíne Vaxzevria od výrobcu AstraZeneca drastické následky. Podľa hlavného lekára musia byť v štokholmskej oblasti každý deň vyhodené stovky dávok vakcíny, pretože ľudia odmietajú byť nimi očkovaní.


Johan Styrud zo Štokholmskej asociácie lekárov v pondelok v rozhovore pre švédsku televíznu spoločnosť SVT uviedol, že nebude možné nájsť ďalších ľudí ochotných sa očkovať dostatočne rýchlo. Ak sa vakcína nepodá do niekoľkých hodín, bude musieť byť vyhodená, uviedol Styrud.

KORONAVÍRUS Vznik krvných zrazenín po očkovaní: Toto sú ľudia, ktorým hrozí najväčšie riziko!

KORONAVÍRUS Švédi ju nechcú:
Zdroj: SITA/AP Photo/Scott Heppell

Švédi rušia termíny

Keď sa v súvislosti s vakcínou švédsko-britského výrobcu AstraZeneca vyskytlo niekoľko prípadov krvných zrazenín, účinná látka sa vo Švédsku podáva iba osobám starším ako 65 rokov. Podľa správy niektorí pacienti rušia svoje termíny, keď sa dozvedia, že majú byť očkovaní produktom AstraZeneca. Iní sa otočili späť pred dverami očkovacieho centra.

Vedúci lekár Johan Styrud považuje za „desivé“, že tak málo ľudí chce vakcínu AstraZeneca.
Vedúci lekár Johan Styrud
Zdroj: Screenshot/SVT

Lekári zdôrazňujú: prínos jednoznačne prevažuje nad rizikami

Styrud zdôraznil, že prínos očkovania je oveľa väčší ako riziko komplikácií. Európska agentúra pre lieky (EMA) tiež začiatkom apríla rozhodla, že prínosy prevažujú nad negatívami, i keď zaznamenali súvislosť so zriedkavou trombózou.

KORONAVÍRUS Švédi ju nechcú:
Zdroj: SITA/AP Photo/Christophe Ena

V Rakúsku sa používa vo všetkých vekových skupinách

Naposledy sa Dánsko napriek tomu rozhodlo úplne prestať s očkovaním touto látkou. Niektoré krajiny EÚ predtým očkovanie dočasne pozastavili a čakali na rozhodnutie EMA. Rakúsko sa potom rozhodlo pokračovať v používaní vakcíny AstraZeneca. V zásade sa používa vo všetkých spolkových krajinách a vo všetkých vekových skupinách.


Galéria

Ilustračné foto Vedúci lekár Johan Styrud

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/rd

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články