Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

KORONAVÍRUS Dánsko má obavy z vážnych vedľajších účinkov: Touto vakcínou očkovať nebude!

Vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson
Vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson
Zdroj: SITA/AP Photo/Matt Rourke, File
03.05.2021 22:55

KODAŇ - Dánsko v pondelok oznámilo, že pre obavy z vážnych vedľajších účinkov zahŕňajúcich krvné zrazeniny do svojej národnej očkovacej kampane nezahrnie vakcínu od amerického výrobcu Johnson & Johnson. Informovala o tom agentúra AFP.


KORONAVÍRUS Pitva potvrdila spojitosť: Mladá žena (†32) zomrela po očkovaní touto vakcínou

"Dánsky zdravotnícky úrad (Sundhedsstyrelsen) dospel k záveru, že výhody použitia vakcíny proti chorobe COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson neprevažujú nad rizikom možného nepriaznivého účinku ... u tých, ktorí vakcínu dostanú," uvádza sa vo vyhlásení úradu. Program hromadného očkovania proti COVID-19 v Dánsku bude preto pokračovať bez vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson, dodal dánsky úrad.

VIDEO Starší a chorľavejší ľudia sa očkovania proti covidu-19 nemusia báť, naopak, potrebujú ho najviac 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) i Európska agentúra pre lieky (EMA) túto vakcínu na použitie schválili. V EÚ je zatiaľ určená pre ľudí vo veku od 18 rokov. Minulý týždeň americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) zrušil svoje odporúčanie pozastaviť používanie vakcíny od firmy Johnson & Johnson v USA.

Vakcína od Johnson &
Zdroj: SITA/Cheryl Gerber/Johnson & Johnson via AP

Dánsko 11. marca pozastavilo očkovanie vakcínou Vaxzevria spoločnosti AstraZeneca. Reagovalo tak na správy o prípadoch tvorby krvných zrazenín v mozgu po jej podaní. Tento krok Dánska nasledovali viaceré krajiny sveta, ktoré sa však po preverení bezpečnosti vakcíny Vaxzevria vrátili k jej používaniu. Dánsko však 14. apríla oznámilo, že napriek tomu neobnoví očkovanie svojich obyvateľov touto proticovidovou vakcínou.


Galéria

Vakcína od spoločnosti Johnson Vakcína od Johnson &

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: MZ SR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články