Pondelok, 10. máj 2021. Meniny má Viktória, zajtra Blažena.

Nemecko prisľúbilo Sýrii humanitárnu pomoc vo výške 1,74 miliardy eur

Situácia v Sýrii je zlá
Situácia v Sýrii je zlá
Zdroj: SITA/Syrian Civil Defense White Helmets via AP, File
30.03.2021 16:45

BRUSEL - Nemecko v utorok vyčlenilo 1,74 miliardy eur na humanitárnu pomoc obyvateľom občianskou vojnou zmietanej Sýrie a sýrskym utečencom žijúcim v okolitých krajinách. Informovala o tom agentúra AFP.


"Sýrska tragédia nesmie trvať ďalších desať rokov. Koniec sa začína obnovením nádeje. Začína sa to našimi záväzkami, tu, dnes," uviedol nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. OSN tvrdí, že v roku 2021 je potrebných viac ako desať miliárd dolárov - 4,2 miliardy dolárov na humanitárnu pomoc obyvateľom Sýrie a zvyšok prostriedkov na pomoc utečencom v regióne.

Európska únia a OSN dňoch 29. - 30. marca organizujú v Bruseli v poradí už piatu konferenciu na zameranú na podporu Sýrie a okolitého regiónu. Vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu sa podujatie koná formou videokonferencie.

V polovici marca si svet pripomenul 10. výročie vypuknutia nepokojov v Sýrii, ktoré napokon prerástli v dlhoročnú, stále trvajúcu občiansku vojnu. Nepriaznivú humanitárnu situáciu v Sýrii a okolitom regióne poznamenanom masívnym prílivom sýrskych utečencov v súčasnosti ešte zhoršuje pandémia ochorenia COVID-19.

OSN uvádza, že finančnú pomoc v Sýrii a celom regióne potrebuje 24 miliónov ľudí, čo je oproti minulému roku nárast o štyri milióny.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články