Štvrtok, 27. január 2022. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Volebné miestnosti v Holandsku sa zatvorili: Podľa exit pollov víťazí strana premiéra Rutteho

Počítanie volebných hlasov v HolandskuGaléria fotiek (2)
Počítanie volebných hlasov v Holandsku
Zdroj: SITA/AP Photo/Peter Dejong

HAAG - Strana slobody a demokracie (VVD) holandského premiéra Marka Rutteho získala v parlamentných voľbách najviac kresiel, vyplýva z prvých exit pollov zverejnených v stredu večer po zatvorení volebných miestností. Informovala o tom v stredu agentúra AP.


Rutte je pri moci už od roku 2010 a v prípade, že sa mu podarí vytvoriť novú vládnu koalíciu, sa môže stať najdlhšie pôsobiacim premiérom v dejinách krajiny. VVD by podľa exit pollu spoločnosti Ipsos mohla získať 34 kresiel v 150-člennej dolnej komore holandského parlamentu. Ipsos však uviedla, že neistota spôsobená hlasovaním počas pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 môže spôsobiť vyššiu odchýlku v porovnaní s inými voľbami.

Mark Rutte
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Hlasovanie v holandských parlamentných voľbách, ktoré pre pandémiu koronavírusu trvali tri dni, sa začalo v pondelok ráno. Volebné miestnosti zatvorili v stredu o 21.00 h SEČ. O hlasy voličov sa uchádzalo rekordných 37 strán. Počas pondelka a utorka mohli svoj hlas odovzdať prevažne rizikové skupiny obyvateľstva vrátane starších ľudí. Po prvý raz bolo povolené poštové hlasovanie - túto možnosť dostali ľudia nad 70 rokov.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články