Pondelok, 19. apríl 2021. Meniny má Jela, zajtra Marcel.

Apoštolskému nunciovi v Iraku potvrdili KORONAVÍRUS len niekoľko dní pred návštevou pápeža

Pápež František
Pápež František
Zdroj: TASR/Vatican News via AP
28.02.2021 12:58

BAGDAD - Apoštolskému nunciovi Svätej stolice v Iraku Mitjovi Leskovarovi potvrdili ochorenie COVID-19 len niekoľko dní predtým, ako pápež František začne svoju návštevu tejto krajiny. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na dvoch predstaviteľov irackých úradov.


Pozitívny výsledok testu apoštolského nuncia podľa predstaviteľov irackých úradov nebude mať na pápežovu návštevu vplyv. Leskovar v posledných týždňoch cestoval po Iraku s cieľom pripraviť pápežovu návštevu. František má v dňoch 5. až 8. marca navštíviť hlavné mesto Bagdad, mesto Mosul na severe krajiny, šiitske posvätné mesto Nadžaf a rovinu Ur spätú s pamiatkou Abraháma.

Pôjde o jeho prvú zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila pandémia koronavírusu SARS-CoV-2. Irak v poslednom období zaznamenal nárast denného počtu prípadov koronavírusu. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva to pripisuje novému tzv. britskému variantu, ktorý sa šíri rýchlejšie ako pôvodný variant.

V krajine od začiatku pandémie zaznamenali takmer 700.000 prípadov nákazy a viac ako 13.300 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19. Pápež, členovia jeho sprievodu z Vatikánu a desiatky medzinárodných novinárov, ktorí ho budú sprevádzať, boli proti koroanvírusu zaočkovaní. Irak svoju očkovaciu kampaň ešte nezačal, pripomína AFP.

Pápež odsúdil hromadný únos školáčok v Nigérii

Pápež František odsúdil v nedeľu únos viac ako 300 školáčok v Nigérii, ku ktorému došlo v piatok na severozápade africkej krajiny, ako hanebný čin. Informovali o tom agentúry AFP a APA. "Pridávam sa k biskupom z Nigérie v odsúdení tohto hanebného únosu 317 mladých dievčat," povedal pápež v tradičnom nedeľňajšom príhovore po poludňajšej modlitbe Anjel Pána.

"Modlime sa za tieto dievčatá, aby sa mohli skoro vrátiť domov. Modlime sa k Božej Matke, aby ich chránila," vyzval František veriacich zhromaždených na vatikánskom Námestí sv. Petra. Skupina ozbrojencov prepadla v piatok internát strednej dievčenskej školy v dedine Jangebe v štáte Zamfara na severozápade Nigérie a odviedla odtiaľ 317 školáčok.

Nigérijský prezident Muhammadu Buhari najnovší z takýchto hromadných únosov v krajine odsúdil ako "neľudský a absolútne neprijateľný". Polícia a armáda spustili pátraciu operáciu a prezident vyhlásil, že vláda neustúpi vydieraniu banditov očakávajúcich výkupné.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články