Piatok, 23. apríl 2021. Meniny má Vojtech, zajtra Juraj.

Merkelová rok po teroristickom útoku v Hanau: Rasizmus je jed

Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Zdroj: SITA/AP Photo/Markus Schreiber, Pool
13.02.2021 15:45

BERLÍN – Nemecká kancelárka Angela Merkelová si pripomenula v sobotu vo videoposolstve tragické udalosti, ku ktorým došlo pred rokom v meste Hanau.


"Bol to zločin z nenávisti, z rasistickej nenávisti. Vrah svoje obete nepoznal, viedla ho nenávisť voči prisťahovalcom," povedala spolková kancelárka. Na budúci týždeň, 19. februára, uplynie rok od tragédie, ktorá otriasla celým Nemeckom, keď 43-ročný Nemec Tobias R. zastrelil v dvoch baroch s vodnými fajkami v meste Hanau v spolkovej krajine Hesensko deväť ľudí, následne zabil svoju matku a spáchal samovraždu.

"Keď aj teraz, po roku spomíname na obete z Hanau, hovoríme - všetci, ktorí chceme žiť v Nemecku mierumilovne, stojíme jednotne proti nenávisti rasistov. Pred rokom som povedala a dnes to opakujem s plným presvedčením: Rasizmus je jed, nenávisť je jed. Staviame sa so všetkou silou a odhodlanosťou do cesty tým, ktorí sa snažia Nemecko rozdeliť," zdôraznila vo svojom videoposolstve Angela Merkelová.

Desaťtisíce ľudí sa zúčastnili
Zdroj: SITA/AP Photo/Martin Meissner

Nemecká kancelárka poukázala súčasne na to, že spolková vláda prijala v súvislosti s bojom proti pravicovému extrémizmu a rasizmu viaceré opatrenia. Medzi nimi spomenula posilnenie štátnych štruktúr zameraných na boj s pravicovým extrémizmom a rasizmom, väčšiu ochranu pre občanov, ktorí sa môžu stať obeťami rasistického násilia, či väčšiu podporu programom, posilňujúcim demokratickú občiansku spoločnosť.

Len pred niečo vyše dvoma týždňami – 28. januára 2021 – odsúdil súd vo Frankfurte nad Mohanom neonacistu Stephana Ernsta (47) na doživotie za vraždu Waltera Lübckeho. Popredného nemeckého komunálneho politika zastrelil 2. júna 2019 na terase jeho domu v meste Wolfhagen-Istha v spolkovej krajine Hesensko. Tento prípad vzbudil v Nemecku mimoriadnu pozornosť, pretože v povojnových dejinách krajiny išlo o prvé odsúdenie za vraždu politika, ktorá bola motivovaná pravicovým extrémizmom.


Galéria

Nemecká kancelárka Angela Merkelová Desaťtisíce ľudí sa zúčastnili

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články