Nedeľa, 11. apríl 2021. Meniny má Július, zajtra Estera.

Ukrajinský minister zdravotníctva v tom má jasno: Zakázali ruské vakcíny proti KORONAVÍRUSU

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/David Goldman
29.01.2021 14:30

KYJEV - Ukrajinský parlament v piatok schválil návrh zákona, ktorý má urýchliť proces schvaľovania vakcín proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19 a ktorý zároveň zakazuje používanie vakcín vyrobených v Rusku.


Ukrajinská vláda podľa tlačovej agentúry Reuters vyhlásila, že vo februári očakáva dodávku 100.000 až 200.000 dávok vakcín od spoločností Pfizer a BioNTech na základe globálnej schémy COVAX. Ukrajina dosiaľ neschválila žiadny typ vakcíny, tamojšie úrady však opakovane tvrdia, že Kyjev neschváli používanie vakcín z Ruska, s ktorým má Ukrajina naštrbené vzťahy. "Jedna politická sila práve vytvorila hystériu ohľadom registrácie ruskej vakcíny. Hovorím však: Môžete byť hysterickí veľmi dlho, ruskú vakcínu v (našej) krajine nikto nezaregistruje," vyhlásil počas brífingu vysielaného v televízii ukrajinský minister zdravotníctva Maksym Stepanov.

Biolik, ukrajinská farmaceutická spoločnosť podporovaná Viktorom Medvedčukom - prominentnou ukrajinskou opozičnou osobnosťou naklonenou Rusku -, začiatkom januára oznámila, že požiadala o štátne povolenie na výrobu ruskej protikoronavírusovej vakcíny Sputnik V, čo je podľa Reuters citlivým krokom vzhľadom na súčasné vzťahy medzi Kyjevom a Moskvou. Krajiny sa dostali do sporov po ruskej anexii ukrajinského polostrova Krym v roku 2014 a zapojení sa Moskvy do konfliktu v oblasti Donbasu na východe Ukrajiny, ktorý si podľa Kyjeva vyžiadal už 14.000 mŕtvych.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Gamalejov vedecko-výskumný inštitút epidemiológie a mikrobiológie, ktorý vakcínu Sputnik V vyvinul, vyhlásil, že účinnosť ruskej vakcíny nemôže ovplyvniť žiaden z nových kmeňov koronavírusu. Rusko si zaregistrovalo danú vakcínu - pomenovanú po družici zo sovietskej éry - vlani v auguste a až následne začalo s jej rozsiahlym klinickým testovaním, čo znepokojilo niektorých expertov. Sputnik V si odvtedy objednali už viaceré krajiny sveta vrátane Bieloruska, Argentíny či Iránu. Rusko minulý týždeň požiadalo o registráciu vakcíny aj v Európskej únii, zatiaľ čo Maďarsko ako prvý členský štát EÚ nakúpilo dva milióny týchto vakcín ešte predtým, ako ich schválil Brusel.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články