°C

Streda, 3. marec 2021. Meniny má Bohumil, Bohumila, zajtra Kazimír.

KORONAVÍRUS Vakcínu od AstraZenecy v Nemecku odporúčajú podať len mladším ako 65 rokov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
28.01.2021 15:24

BERLÍN - Nemecká komisia pre očkovanie odporúča, aby sa vakcína vyvinutá britskou farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca podávala len osobám do 65 rokov. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.


Nemecký Stály výbor pre očkovanie (STIKO) ako dôvod svojho odporúčania uviedol nedostatok dát týkajúcich sa starších zaočkovaných ľudí. STIKO v dokumente, ktorý má AFP k dispozícii, uviedol, že vakcína proti ochoreniu COVID-19 vyvinutá spoločnosťou AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou je "momentálne odporúčaná len pre osoby vo veku od 18 do 65 rokov".

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

V stanovisku komisie sa špecifikuje, že "údaje, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, sú nedostatočné na vyhodnotenie účinnosti vakcín" pre osoby staršie ako 65 rokov.

AstraZeneca aj Johnson obhajujú účinnosť vakcíny

Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca a britský premiér Boris Johnson vo štvrtok obhajovali účinnosť vakcíny proti vírusovému ochoreniu COVID-19 po tom, ako nemecké regulačné orgány vyhlásili, že by sa nemala podať ľuďom starším ako 65 rokov.

Hovorca tejto britskej farmaceutickej firmy uviedol, že najnovšie údaje z klinických skúšok vakcíny vyvinutej spoločne s Oxfordskou univerzitou "podporujú (jej) účinnosť vo vekovej skupine nad 65 rokov". Premiér Johnson tiež vyjadril podporu vakcíne z produkcie spoločnosti AstraZeneca, dodala agentúra AFP.

Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP

Ich reakcie sa objavili po tom, ako nemecká komisia pre očkovanie odporučila, aby sa vakcína vyvinutá spoločnosťou AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou podávala len osobám vo veku od 18 do 65 rokov. V stanovisku komisie sa špecifikuje, že "údaje, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, sú nedostatočné na vyhodnotenie účinnosti vakcín" pre osoby staršie ako 65 rokov.


Galéria

Ilustračné foto Boris Johnson

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články