°C

Streda, 3. marec 2021. Meniny má Bohumil, Bohumila, zajtra Kazimír.

Smrtiaca výzva na sociálnej sieti: VIDEO Rodičia v šoku, dcérka (†10) zomrela po skúške odvahy

Antonella Sicomero
Antonella Sicomero
Zdroj: YouTube/Antonella Sicomero
25.01.2021 23:00

RÍM - Talianske úrady začali vyšetrovať smrť desaťročného dievčaťa, ktoré sa udusilo kvôli "skúške odvahy" na sociálnej sieti TikTok. Školáčka zomrela v stredu, keď sa doma v kúpeľni uškrtila pomocou pásky, aby plnila výzvu nazvanú Blackout Challenge, v ktorej sa užívatelia TikToku snažia vyvolať mdloby alebo sa dostať do bezvedomia. Úrad na ochranu osobných údajov v súvislosti s týmto prípadom nariadil prevádzkovateľovi sociálnej siete zablokovať všetky účty, pri ktorých nemožno overiť vek užívateľov.


Na policajtov čakal hororový nález: Krystína (†18) ležala na diaľnici, šokujúce slová jej otca

Desaťročnú Antonellu našla doma v Palerme v bezvedomí jej päťročná sestra a lekári po prevoze do nemocnice konštatovali mozgovú smrť. Rodičia sa potom rozhodli pre darcovstvo orgánov, informovala agentúra ANSA.

Smrť dievčaťa vzbudila v Taliansku obrovský rozruch a diskusie o prísnejšej regulácii detských internetových aktivít. Starosta Palerma Leoluca Orlando ale médiám povedal, že takáto debata sa mala začať už dávno, a to najmä vzhľadom na pandémiu, kvôli ktorej trávia denne niekoľko hodín pri počítačoch milióny školákov.

Antonella Sicomero
Smrtiaca výzva na sociálnej
Zdroj: YouTube/Antonella Sicomero

"Nemali sme ani tušenie. Nevedeli sme, že sa takejto hry zúčastňuje. Vedel som, že na TikToku sa pozerá na videá, na tanečné choreografie. Ale také zverstvo, to sme si nevedeli predstaviť," povedal denníku La Repubblica otec dievčaťa Angelo Sicomero.

Justícia prípad vyšetruje a skúma okrem iného Antonellin mobilný telefón. Hovorca sociálnej siete TikTok, ktorá má len v Európe okolo 100 miliónov užívateľov, uviedol, že spoločnosť úradom poskytne všetky potrebné informácie. "Bezpečie tiktokovej komunity má pre nás tú najvyššiu dôležitosť," povedal.

Taliansky úrad na ochranu osobných údajov v piatok sociálnej sieti nariadil, aby okamžite zablokovala všetky účty, pri ktorých nemožno bezpečne overiť vek užívateľov. Mimo prevádzky majú byť prinajmenšom do 15. februára. TikTok sám stanovuje, že účet si smú založiť len tí, ktorí už mali 13 rokov. Pravidlo sa ale dá ľahko obísť, pretože informácie zadané užívateľom sociálna sieť nijako neoveruje, uviedla agentúra Reuters.


Galéria

Antonella Sicomero Antonella Sicomero

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: ČTK
VIDEO: YouTube/Canale 74

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články