Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Správa z II. svetovej vojny platí aj dnes: Trump vs. Biden! Ľudí je možné prinútiť veriť čomukoľvek

Donald Trump a Joe Biden
Donald Trump a Joe Biden
Zdroj: SITA/AP Photo/Patrick Semansky/Andrew Harnik
12.01.2021 23:00

MOSKVA/WASHINGTON - V kábelograme zaslanom v roku 1944 do Washingtonu varoval George Kennan, poradca veľvyslanectva USA v stalinskej Moskve, pred okultnou silou klamstiev a dodal, že sovietska vláda "preukázala isté podivné a znepokojujúce veci o ľudskej povahe". Na prvom mieste uviedol, že "je možné prinútiť ľudí uveriť prakticky čomukoľvek". Kennanovo zistenie založené na skúsenostiach zo Sovietskeho zväzu teraz desivo rezonuje v USA, kde desiatky miliónov ľudí verí "pravde" vymyslenej prezidentom Donaldom Trumpom: že Joe Biden v novembrových voľbách prehral a stal sa novo zvolenou hlavou štátu len pomocou podvodu, napísal spravodajský server The New York Times.


Násilnosti v Kapitole: FOTO Zastrelená žena (†35) verila konšpiráciám, Trump má zachrániť svet

Klamstvo ako politický nástroj rozhodne nie je ničím novým. Taliansky politik, filozof a spisovateľ Niccolo Machiavelli v 16. storočí odporúčal, aby sa vodca snažil byť úprimný, ale aby klamal, keď by ho "pravda dostala do nevýhody". Ľudia nemajú radi, keď sa im klame, poznamenal Machiavelli, ale "ten, kto klame, vždy nájde tých, ktorí sa nechajú oklamať".

Pripravenosť a dokonca nadšenie nechať sa oklamať sa v posledných rokoch stalo hnacou silou v politike po celom svete, predovšetkým v krajinách, ako je Maďarsko, Poľsko, Turecko a Filipíny - všade pod taktovkou populistických vodcov schopných pravdu vykastrovať, alebo si ju rovno vymyslieť.

Veľká Británia

Dokonca aj Británia, ktorá sama seba považuje za baštu demokracie, sa stala obeťou priehľadných, ale všeobecne prijímaných neprávd pred referendom v roku 2016 o odchode z Európskej únie. Probrexitový tábor vtedy tvrdil, že odchod z EÚ bude znamenať každý týždeň 350 miliónov libier navyše pre štátnu zdravotnú službu. Tí, ktorí túto lož podporovali - vrátane terajšieho premiéra Borisa Johnsona - neskôr priznali, že to bol "omyl"; avšak až potom, čo v referende zvíťazili.

Premiér Boris Johnson sa
Zdroj: SITA/Pool via AP

Maďarsko a Poľsko

Väčšie a žiarivejšie klamstvá, také, ktoré nielen poupravujú čísla, ale priamo pretvárajú realitu, našli obzvlášť úrodnú pôdu v Maďarsku. Tam populistický vodca Viktor Orbán obsadil Georgea Sorosa, finančníka a filantropa židovského pôvodu narodeného v Maďarsku, do úlohy tieňového strojcu zlovestného sprisahania snažiaceho sa podkopať suverenitu krajiny, nahradiť Maďarov imigrantmi a zničiť tradičné hodnoty.

Správa z II. svetovej
Zdroj: Profimedia

Sila tejto antisemitskej konšpiračnej teórie spočíva v "kmeňovej mentalite", ktorá všetky problémy vidí ako súboj medzi "dobrom a zlom, čiernou a bielou", hovorí Péter Krekó, riaditeľ budapeštianskej výskumnej skupiny Political Capital, ktorá Orbána dlhodobo kritizuje. "Umenie kmeňovej politiky spočíva v pretváraní reality," dodal Krekó. "Zo lži sa stane pravda, ktorá všetko prostým spôsobom vysvetlí."

V Poľsku hlboko konzervatívna strana Právo a spravodlivosť, ktorú vedie Jaroslaw Kaczyński a ktorá sa k moci dostala v roku 2015, propagovala vlastnú konšpiračnú teóriu. Ide o tvrdenie, že smrť mnohých vysokých poľských predstaviteľov - vrátane Kaczyńského brata-dvojčaťa Lecha - pri páde lietadla pri ruskom Smolensku v roku 2010 bola dôsledkom sprisahania zosnovaného Moskvou s pomocou alebo krytím rivalov strany vo Varšave.

Správa z II. svetovej
Zdroj: SITA/AP

Kým poľskí, ruskí aj nezávislí experti nehodu zhodne pripísali zlému počasiu a chybe pilota, presvedčenie, že išlo o nečistú hru, našlo silnú odozvu medzi stúpencami strany Právo a spravodlivosť. Priživilo a posilnilo ich názor, že vodcovia predchádzajúcej centristickej vlády sú nielen politickí rivali Práva a spravodlivosti, ale aj zradcovia spolčení s poľským odvekým nepriateľom Ruskom a poľskou bývalou komunistickou elitou.

Stalin a Hitler

Užitočnosť klamstva vo veľkom meradle takmer pred storočím dokázali vodcovia ako Stalin a Hitler, ktorý v roku 1925 prvýkrát použil termín "veľká lož" a sám sa dostal k moci na základe klamstva, že Židia boli zodpovední za nemeckú porážku v prvej svetovej vojne. Pre nemeckých a sovietskych vládcov nebolo klamstvo len zvykom alebo pohodlným spôsobom, ako zamiesť pod koberec nežiaduce fakty, ale nenahraditeľným nástrojom vlády.

Eva Braun a Adolf
Zdroj: Profimedia

Skúšali a posilňovali ich lojalitu tým, že nútili podriadených podporiť vyhlásenia, o ktorých vedeli, že sú nepravdivé. A získali tak podporu obyčajných ľudí, ktorí, ako si Hitler uvedomoval, "ľahšie padnú za obeť veľkej lži než malej lži", pretože aj keď by sami v každodennom živote mohli klamať o maličkostiach, "nikdy by im neprišlo na um vymyslieť kolosálnu nepravdu".


Galéria

Donald Trump a Joe Premiér Boris Johnson sa Eva Braun a Adolf

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články